Shqipëri, mbështetje investimeve në peshkim - Bota Sot
Shqipëri, mbështetje investimeve në peshkim

Shqipëria

Shqipëri, mbështetje investimeve në peshkim

Më: 20 janar 2019 Në ora: 09:21
Ilustrim

Qeveria e Shqipërisë ka shtuar mbështetjen adresuar investimeve në sektorin e peshkimit.

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural bën të ditur se skema kombëtare mbështeti  vitin e kaluar aplikimet për ngritjen e ambienteve të grumbullimit dhe ruajtjes frigoriferike për prodhime peshkore dhe akuakulturën, në vlerën 20 000 000 lekë për një subjekt.

Ndërkohë që aplikimi nga Organizatat e Menaxhimit të Peshkimit për linjat për filetimin, tharjen, tymosjen e produkteve peshkore nga liqenet, u mbështet në vlerën 3 000 000 lekë.

Gjithashtu, njofton AZHBR, mbështetje deri në 70% të vlerës, por jo më shumë se 20 000 000 lekë u dhanë edhe për instalimin e bankinave lundruese, nga Organizatat e Menaxhimit të Peshkimit.

Peshkimi vijon të jetë në prioritet të politikave mbështetëse të qeverisë edhe për vitin 2019, njofton AZHBR.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...