Media Austriake/ Shumë arsye për të protestuar kundër Ramës në Tiranë - Bota Sot
Media Austriake/ Shumë arsye për të protestuar kundër Ramës në Tiranë

Shqipëria

Media Austriake/ Shumë arsye për të protestuar kundër Ramës në Tiranë

Më: 17 shkurt 2019 Në ora: 15:56
Der Standard i ka kushtuar një artikull të gjatë në lidhje me protestën në Shqipëri.

Media gjermano-folese vazhdon ta ketë Shqipërinë në qendër të shkrimeve të saj.

Pas protestës së djeshme në Tiranë, ambasada e Gjermanisë dhe e Britanisë së Madhe nuk reaguan.

Ndryshe nga ambasada e SHBA dhe delegacioni i BE, gjermanët nuk thanë asnjë fjalë. E për këtë duket se kanë arsye.

Por sot gazeta Austriake, Der Standard i ka kushtuar një artikull të gjatë në lidhje me protestën në Shqipëri.

‘Shumë motive për të protestuar kundër qeverisë në Tiranë’, shkruan gazeta gjermane.

Më pas gazeta bën një përshkrim të gjendjes dje në Tiranë, me protestën e opozitës, sulmet e Gardës së Republikës ndaj qytetarëve.

Dhe pasi përfundon në përshkrim, Der Standard jep një sërë arsyesh se pse shqiptarët duhet të ngrihen kundër qeverisë së Edi Ramës.

‘Një tjetër protestë është ajo rreth projektit për të ndërtuar një rrugë të re në Tiranë. Ndërtimi i kësaj unaze do të shkatërrojë shumë banesa. 300 familjet e prekura ankohen se nuk kanë marrë kompensim financiar. Për disa javë, ata bllokuan rrugët në Tiranë.

Gjithashtu edhe artistët dhe aktivistët janë duke protestuar kundër prishjes së Teatrit Kombëtar në zemër të qytetit. Planet për Teatrin së re Kombëtare provokuar kritika, protestuesit janë  ankuar se kriteret për një tender të hapur nuk janë respektuar.

Opozita kritikoi për të njëjtën arsye projekte të tjera të qeverisë: Air Albania dhe aeroporti i planifikuar në Vlorë, me ndihmën e investitorëve turq. Ministri i jashtëm holandez Stef Blok ka hedhur akuza. ‘Projektet Air Albania dhe aeroporti në Vlorë është kundër marrëveshjes së Asociimit të Stabilizim (MSA) dhe kjo gjë në BE do të ishte kundër me Shqipërisë’, ka thënë Blok. Komisioni i BE-së tani do të diskutojë gjerësisht çështjet e tenderave publikë të qeverinë në Tiranë’, shkruan gazeta Austriake Der Standard.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...