Zgjedhjet e 30 qershorit, Gjykata jep vendimet për krerët e rinj të Bashkive - Bota Sot
Zgjedhjet e 30 qershorit, Gjykata jep vendimet për krerët e rinj të Bashkive

Shqipëria

Zgjedhjet e 30 qershorit, Gjykata jep vendimet për krerët e rinj të Bashkive

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 16:43
Ilustrim

Gjykata ka dhënë vendimin për marrjen e mandateve të krerëve të disa Bashkive, të dalë fitues pas zgjedhjeve të 30 qershorit. Konkretisht vendimi për marrjen e mandatit është dhënë për Bashkinë Kolonjë, Kukës, Devoll, Maliq, Mallakastër, Shijak, Patos, Pustec.

I njëjti vendim është dhënë edhe për Bashkinë e Cërrikut. Seanca u zhvillua pas ankimit si person i tretë, Altin Toska, i cili është kryetar ende në detyrë. Ai doli fitues nga zgjedhjet e 2015 nën siglën e LSI-së dhe kundërshtar politik në atë kohë kishte kandidatin e PD, Qamil Boja.

Ankesa që Toska bëri për të mos dorëzuar mandatin, u hodh poshtë nga gjyqtari Bujar Musta, e për pasojë Andis Salla do të jetë kryetari i ri i Bashkisë Cërrik, i dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit 2019.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...