Nga mëngjesi deri në mbrëmje, 10 lëkundje tërmeti shkundën Shqipërinë, kulmi 5.8 ballë - Bota Sot
Nga mëngjesi deri në mbrëmje, 10 lëkundje tërmeti shkundën Shqipërinë, kulmi 5.8 ballë

Shqipëria

Nga mëngjesi deri në mbrëmje, 10 lëkundje tërmeti shkundën Shqipërinë, kulmi 5.8 ballë

Më: 21 shtator 2019 Në ora: 22:45
Foto

Në Shqipëria u godit nga një tërmet i fortë pasditen e sotme (21 shtator), pak pas orës 16.00, duke shkaktuar dëme në të paktën 109 banesa dhe 7 pallate kryesisht në Tiranë dhe Durrës, dy qytetet që ishin dhe më pranë epiqendrës, në Detin Adriatik, 30 kilometra.

Siç pasqyron IGJEUM, sinjali i parë i tërmeteve është dhënë në orën 09:37 të mëngjesit të së shtunës, me një lëkundje 3.2 ballë.

 Ora 16:00 e mesditës do të shënonte kulmin me 5.8 ballë. Lëkundja e fortë e tërmetit “më i madhi i regjistruar në 30 vitet e fundit”, sipas sismiologëve, u pasua me dhjetra të tjera me një intensitet më të ulët.

Janë plot 8 lëkundje pas saj.

Image
Image

 

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...