Cilat ishin privilegjet ekskluzive për banorët e Bllokut?! - Bota Sot
Cilat ishin privilegjet ekskluzive për banorët e Bllokut?!

Shqipëria

Cilat ishin privilegjet ekskluzive për banorët e Bllokut?!

Më: 19 nëntor 2019 Në ora: 21:58
Ilustrim

Në privilegjet ekskluzive për banorët e Bllokut përfshihej edhe furnizimi pa tollona me produkte ushqimore sipas kërkesave të secilës familje. Kështu veprohej edhe për kërkesat për veshjet, pajisjet, mobiliet dhe aparatet elketroshtëpiake.

Këto mungonin ose gjendeshin më vështirësi nga qytetarët e zakonshëm. Pajisjet silleshin posaçërisht me porosi, me cilësi shumë të mire dhe me çmime modeste.

Një privilegj tjetër i lakmuar nga banorët jashtë Bllokut ishte edhe mundësia për të ndjekur programet televizive italiane e jugosllave.
“Nëse në familjet e Bllokut shihej televizioni Italian lirisht, qytetarëve të thjeshtë kjo ju privohej. Natyrisht një dëshirë e madhe ishte se njerëzit nëpërmjet atij ekrani shihnin botën përtej Adriatikut”, tregon Prof. Dr Fatos Tarifa, ish – diplomat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat