Koronavirusi, Shqipëria i kërkon ndihmë Kinës: Na dërgoni mjekë - Bota Sot
Koronavirusi, Shqipëria i kërkon ndihmë Kinës: Na dërgoni mjekë

Shqipëria

Koronavirusi, Shqipëria i kërkon ndihmë Kinës: Na dërgoni mjekë

Më: 25 mars 2020 Në ora: 13:40
Mira Rakacolli

Shqipëria i kërkon ndihmë Kinës për përballimin e emergjencës së koronavirusit.

Në pyetjet e drejtuara nga gazetarët gjatë raportimit ditor të situatës, zv.ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli, deklaroi se ministria e Shëndetësisë i është drejtuar me kërkesë zyrtare qeverisë kineze përmes ambasadës së Kinës në Shqipëri për ndihmë me mjekë për të përballuar përhapjen e koronavirusit.

“Ministria e Shëndetësisë i ka dërguar një kërkesë zyrtare Kinës nëpërmjet ambasadën në Shqipëri për të sjellë mjekë me eksperiencë. Mjekët që punojnë në vijën e parë me të sëmurë që tashmë dihet që janë me COVID, përdorin mjete mbrojtëse që janë të provuara që janë efikase por në rast se një mjek pa dashje e dëmton e dyshon se mund të ketë rënë në kontakt me të sëmurin pa qenë i mbrojtur e do ta bëjë, patjetër. Nëse shfaq shenja të sëmundjes, i bëhet testi, por testimi masiv pa pasur të dhënë që mund të jesh i infektuar nuk ka kuptim të bëhet. Nëse sot rezulton negativ, mund të bëhesh nesër pozitiv”, u shpreh zv.ministrja.

Rakacolli bëri me dije se Spitali Infektiv në protokollin e tij e ka përcaktuar edhe medikamentin anti-malarje dhe se stoku i këtij medikamenti është i pranishëm në Shqipëri

Po ashtu ajo bëri me dije se deri më tani personat në karantinën shtetërore janë vetëm dy.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat