Presidenti Meta pret në takim ministrin e Jashtëm të Greqisë, ja çka u diskutua në takim

Shqipëria

Presidenti Meta pret në takim ministrin e Jashtëm të Greqisë, ja çka u diskutua në takim

Më: 20 tetor 2020 Në ora: 16:46
Foto gjatë takimit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka pritur në një takim në Presidencë, Ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias, i cili ditën e sotme zhvilloi një vizitë në Tiranë.

Presidenti Meta shprehu mirënjohje për solidaritetin dhe mbështetjen e Greqisë në rastin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, si dhe për bashkëpunimin në lidhje me situatën e krijuar nga pandemia COVID-19.

Po ashtu Kreu i Shtetit vlerësoi se pakica greke në Shqipëri është një urë e fortë për miqësinë tonë të gjatë dhe së bashku me shqiptarët që jetojnë në Greqi përbëjnë themelet e marrëdhënieve tona të shëndosha dhe afatgjata.

Në lidhje me çështjen e delimitimit të hapësirës detare ndërmjet dy vendeve, Presidenti i Republikës theksoi se ai ka inkurajuar dhe do të inkurajojë që ajo të trajtohet përmes një dialogu të sinqertë dhe respekti reciprok, duke synuar një zgjidhje të përhershme dhe të qëndrueshme.

“Marrëveshja për këtë çështje të rëndësishme duhet të jetë në përputhje me Konventën e Kombeve të Bashkuara mbi Ligjin e Detit, me legjislacionin e të dy vendeve dhe Vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë”, – theksoi Presidenti Meta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat