Berisha porosit anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD: Vrisni frikën që ka mbjellë qeveria tek qytetarët

Shqipëria

Berisha porosit anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD: Vrisni frikën që ka mbjellë qeveria tek qytetarët

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 11:37
Ish kryeministri Sali Berisha

Ish kryeministri Sali Berisha u ka dhënë porosi anëtarëve të Këshillit Kombëtar të PD në mbledhjen e kësaj të shtune, teksa demokratët përgatiten për të zhvilluar primaret në parti për të dalë me kandidatë për zgjedhjet lokale që do zhvillohen vitin tjetër.

Porosia e Berishës ishte që përballë qeverisë së Edi Ramës, ata kanë për detyrë që të vrasin frikën tek qytetarët që ka mbjellë kryeministri i cili sipas Berishës “arreston 38 mijë qytetarë në një vit”.

“Por e gjithë kjo erdhi se ne nuk ishim në lartësinë ku duhet të ishim, nuk ishim dhëmbë për dhëmbë me të, nuk panë te ne forcën politike që u del zot atyre.

Mos rrimë të flasim për frikën, por të vrasim frikën. E ajo vritet me fjalën tonë me takimin tonë në cdo skaj të Shqipërisë, me qytetarërt me grupe interesi e kudo”, u shpreh Berisha.

Sali Berisha: Mbledhje jashtëzakonisht e rëndësishme se ne miratojmë rregullat në përputhje me statutin e PD, për primaret disa prej tyre të njëjta për zgjedhjet e deputetëve. Sot, shënojmë një hap të madh si forcë politike e rithemeluar.

Unë kërkoj nga ju që termin Rithemelim të mos e lexojmë në asnjë mënyrë si një meritë e jona. Termin rithemelim duhet ta lexojmë e kuptojmë si një detyrim madhor i cdo demokrati, që ka bërë gjithcka që forca jonë politike t’u paraqitet shqiptarëve mbi parimet e saj të vërteta si një forcë e rithemeluar.

Mos harroni se detyra më kyresore e jona është të fitojmë mendjen e zemrat e qytetarëve shqiptarë. Ashshtu sic ishim nuk i fitonim, përkundrazi.
Pra kërkohet një ndryshim i madh, proces në të cilin ne jemi sot, në mënyrë që të paraqitemi, të tregojmë vitalitetin tonë për tu parqitur si një forcë vërtet e ndryshuar, Si një forcë politike e cila qëndron totalisht e përkushtuar ndaj lirisë dhe vlerave të saj për qytetarin.

Si një forcë politike e cila del me shpejtësi e përfundimisht nga apatia 8 vjecare e saj.
Rëndom diskutojmë me njëri tjetrin se ka frikë! Është e vërtetë që ka frikë. E vërtetë sde Rama arriti të ngulitë frikën tek punonjësit, qytetarët, pr mos harrroni kur një regjim arreston 38 mijë qytetarë në një vit, sigurisht që mbjell frikë dhe terror.

Por e gjithë kjo erdhi se ne nuk ishim në lartësinë ku duhet të ishim, nuk ishim dhëmbë për dhëmbë me të, nuk panë te ne forcën politike që u del zot atyre.

Mos rrimë të flasim për frikën, por të vrasim frikën. E ajo vritet me fjalën tonë me takimin tonë në cdo skaj të Shqipërisë, me qytetarërt me grupe interesi e kudo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat