Vasili: Artistët përballë manekinëve të neveritur, të përbuzur, të poshtëruar - Bota Sot
Vasili: Artistët përballë manekinëve të neveritur, të përbuzur, të poshtëruar

Shqipëria

E shtunë, 20 tetor 2018

Vasili: Artistët përballë manekinëve të neveritur, të përbuzur, të poshtëruar

Më: 14 qershor 2018 Në ora: 12:59
Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar pas debatit për godinen e tetarit kombëtar.

Në një shenim në rrjetet sociale ai shkruan se, ‘artistët janë përballë manekineve të përbuzshëm të kryeministrit dhe bashkisë.

Sipas tij, “manekinët mbrojnë heroikisht pazarllëkun e tyre dhe grabitjen vlerave kulturore, historike e qytetare përballë artistëve të medhenj.

Manekinët e kryeministrit dhe te bashkise të vobeket ne shkolle, po bëjnë sikur janë arkitektë, urbanistë, kritikë arti.

Ja shënimi i plotë i Petrit Vasilit në rrjetin social Facebook:

Artistet perballe manekineve te perbuzshem te kryeministrit dhe bashkise.

Artistet e medhenj perballe manekineve e pazarxhinjve te kryeministrise dhe te bashkise.

Makekinet mbrojne heroikisht pazarllekun e tyre dhe grabitjen vlerave kulturore, historike e qytetare perballe artisteve te medhenj.

Manekinet e kryeministrit dhe te bashkise te vobeket ne shkolle,po bejne sikur jane arkitekte,urbaniste, kritike arti, ekonomiste, por ne fund fare mbeten thjesht pazarxhinj ordinere. 

Armiq te kultures, artit, dijes dhe te Shqiperise me identitet dhe mendim, manekinet duan nje Shqiperi pa te shkuaren e saj me tradita dhe vlera, Shqiperine pa goje, Shqiperine e poshteruar, Shqiperine e shkelur ne kembe.

Kjo s'duhet dhe s'mund te ndodhe kurre.

Keta manekine sic erdhen ashtu edhe do ikin si gjithe manekinet,te harruar,te neveritur,te perbuzur, te poshteruar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test