Donald Lu Ambasadori SHBA në Kirgistan: Kush është Donald Lu? - Bota Sot
Donald Lu Ambasadori SHBA në Kirgistan: Kush është Donald Lu?

Shqipëria

E premte, 16 nëntor 2018

Donald Lu Ambasadori SHBA në Kirgistan: Kush është Donald Lu?

Nga: Beqir SINA - New York Më: 9 gusht 2018 Në ora: 16:12
Donald Lu

Donald Lu, një oficer i karrjerës i shërbimit të jashtëm të SHBA, i cili ka qenë ambasador në Shqipëri që nga dhjetori 2014 dhe i cili ka shpenzuar balancën e karrierës së tij duke punuar me kombet e tjera ish komuniste, u propozua nga Presidenti Donald Trump më 25 maj 2018 për t'u bërë ambasadori i SHBA në Kirgistan. Dhe, nëse ai konfirmohet nga Senati, Lu do të zvendeësoi Sheila Gwaltney, e cila ka shërbyer në Bishkek që nga gushti i 2015 dhe është caktuar për ri-emrim në korrik 2018 në ndonjë vend tjeter.

Departamenti i Shtetit , shkruan në resumen e Ambasdorit Lu, se gjatë kohës së tij në Shqipëri, Lu fitoi vlerësime dhe kritika për punën e tij për të mbështetur përpjekjet e vazhdueshme nga SHBA dhe të shtetet e tjerë, për të çrrënjosur korrupsionin sistematik në sistemin politik dhe gjyqësor shqiptar. Pavarësisht nga natyra e gjatë e korrupsionit dhe përpjekjet kundër saj, disa komentues të krahut të djathtë kapur në politikën konservatore të shumë individëve që kohët e fundit synonin të gjunjëzonin Luun, me akuzat për të qenë një “product operacional”i miliarderit liberal George Soros ose një pjese të një konspiracioni i ashtuquajtur në diplomacy "Deep statet - Thellë në shtet" kundër Presidentit Trump . Megjithatë, thotë Departamenti i Shtetit , vendimi i Trump për të emëruar Lu për detyrën e ambasadorit të SHBA, në Kirgistanit, sugjeron që Trump nuk shqetësohet nga këto akuza .

I lindur më 24 mars 1966, me prinder David Lu dhe Allena (Kaplan) Lu nga Huntington Beach të Kalifornisë, Donald Lu mori një diplomë universitare dhe Master në Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Universitetin Princeton në vitin 1988 dhe 1991, respektivisht. Lu shërbeu si vullnetar i Korpusit të Paqes në Sierra Leone nga viti 1988 deri në vitin 1990, ku ndihmoi në rivendosjen e puseve me ujë dhe mësoi edukimin shëndetësor dhe ndërtimin e latrines.

Duke u bashkuar me Shërbimin e Jashtëm në vitin 1990, Lu shërbeu në poste të ndryshme në vende të huaja. Gjatë karrierës së hershme ai sherbeu si një oficer politik në konsullatën në Peshawar të Pakistanit; si oficer konsullor në ambasadën në Tbilisi, Gjeorgji; dhe si asistent i posaçëm i ambasadorit Frank Wisner dhe pastaj oficer politik në ambasadën në Nju Delhi të Indisë.

Lu shërbeu si ndihmës i posaçëm i ambasadorit të "Shteteve të Pavarura të reja" (NIS) nga 2000 deri në 2001, dhe më pas si zëvendës drejtor i Zyrës së Çështjeve të Azisë Qendrore dhe Jugore të Kaukazit 2001-2003. NIS ishin ish republikat sovjetike që arriten pavarësinë pas rënies së BRSS, duke përfshirë Armeninë, Azerbajxhanin, Bjellorusinë, Gjeorgjinë, Kazakistanin, Kirgistanin, Moldavinë, Taxhikistanin, Turkmenistanin, Ukrainën dhe Uzbekistanin.

Nga viti 2003 deri në vitin 2006, Lu ishte zëvendës shefi i misionit në ambasadën në Bishkek të Kirgistanit. Lu pastaj shërbeu si zëvendëskryetar i misionit në ambasadën në Baku të Azerbajxhanit, duke përfshirë një detyrim si punonjës i ngarkuar nga korriku 2009 deri në korrik 2010, kur zyra e ambasadorit ishte e zbrazët.

Në shtator të vitit 2009, Lu dërgoi një kabllo diplomatike në Uashington, në të cilën, duke cituar një politikan të shquar vendas, ai e krahasoi presidentin e Azerbajxhanit Ilham Alijev me dy mafianët e rinj të filmave Godfather: Sonny Corleone impulsivi dhe vëllai i tij më i vogël Michael. Lu shkruante se politika e jashtme e Aliyev-it, të cilën e karakterizonte si e bazuar në "përmbajtje dhe një paragjykim të dobishëm drejt integrimit me Perëndimin", përfaqësonte Michaelin e tij të brendshëm, derisa politikat e tij "gjithnjë e më autoritare" kanalizonin Sonny implusivin. Ai madje e quajti babanë e Aliyev, Heydar, i cili ishte president për dekadën përpara djalit të tij, "Vito Corleone" të Azerbajxhanit. "

Lu shërbeu përsëri në Indi nga korriku 2010 deri në korrik 2014 si zëvendës shefi i misionit në ambasadën në Nju Delhi. Megjithatë, në gjysmën e dytë të vitit 2014, ai ka punuar në krizën Ebola në Afrikën Perëndimore si zëvendës koordinatore për përgjigjen ndaj Ebola, përpara se të bëhej ambasador në Shqipëri.

Në tetor 2017, në një fjalim në Shkollën e Magjistraturës në Tiranë, Lu e përshkroi Shqipërinë si "qendër të veprimtarisë së krimit të organizuar që përfshin trafikimin e drogës, armëve dhe prostitucionit", me katër klane të mëdha që kontrollojnë 20 familje të krimit.

Lu është i martuar me Dr. Ariel Ahart, specialiste e shëndetit publik. Ata kanë dy fëmijë, Kipling dhe Aliya. Lu flet Afrikën Perëndimore Krio, Urdu, Hindi, Rusisht, Gjeorgjian, Azerbajxhan dhe Shqip, përfundon resumeja e Departamentit të Shtetit për ish ambasadorin amerikan në Tiranë Donald Lu emruara tani Ambasador I SHBA, në Bishek - Kirgistan.

Cili ishte ambasadori Donald Lu për shtypin opozitar në Shqipëri?

Ndërsa, Lu u largua nga Shqipëria, shtypi i djathtë opozitar në Shqipëri, artikuloi disa konspiracione ndaj tij – një pjesë e të cilave janë të artikulluara edhe në resumen e paraqitur nga Departamentit të Shtetit.

Shtypi opozitar thotë se Donald Lu u fsheh kur Rama e cilësoi kandidatin për president të SHBA, Donald Trump, si “turpi i njerëzimit”.

Donald Lu nuk ka thënë asnjë fjalë për kanabisin.

Donald Lu heshti për arrestimin e Saimir Tahirit.

Donald Lu u bashkua në heshtje me veprimin e Ramës për të mos i hequr imuntetit Saimir Tahirit.

Donald Lu mbylli gojën dhe sytë për votimin e Ramës në OKB kundër nismës së Presidentit Trump.

Por Donald Lu ishte ai që bëri një deklaratë “të fortë” për artikulimin e kapjes së “Peshqeve të Medhenjë” , artikulim ky që u kthye shumë shpejt në mëndjen e popullit të mençur shqiptar në barsalet madje si ato në kohën e diktaturës që nxirrte Shkodra, për të pëqeshur regjimin.

Donald Lu të vetem gjë që edhe vet Rama e përgenjeshtroi më pas vetveten, bëri një deklaratë teatrale, lidhur me atë që tha “Kryeministri i Batutave” për unifikimin e Presidentit mes Shqipërisë dhe Kosovës, deklerat ajo që askush në Tiranë, nuk ja fishkëlleu se çfarë tha Rama.

Donald Lu bëri një deklaratë teatrale pasi të gjithë shqiptarët e kuptuan bllofin e radhës së Ramës për të hequr vëmendjen nga lidhjet e qeverisë me krimin e narkotrafiqet dhe kapjen e shtetit nga korrupsioni qeveritar.

Donald Lu bëri një deklaratë teatrale për ta nxjerrë Ramën si “gjoja-patriot” në sytë e shqiptarëve në Kosovë e Shqipëri, ndërkohë që të gjithë shqiptarët e njohin shumë mirë patriotizmin e tij të shtirur.

Donald Lu bëri një deklaratë teatrale për ti mashtruar shqiptarët se ai e kritikon Ramën, ndërkohë që shqiptarët nuk kanë dëgjuar nga Lu asnjë deklaratë për gjuhën e ndotur të Ramës ndaj shqetësimeve të tyre, sjelljen arrogante të Ramës ndaj halleve dhe problemeve të tyre.

Donald Lu bëri një deklaratë teatrale për ti treguar shefit të tij në Uashington se ndryshe se nga cfarë e akuzon opozita shqiptare apo disa senator republikanë ai e kritikon Ramën.

Donald Lu bëri një deklaratë teatrale pas deklaratës teatrale të Mogherinit duke treguar kështu se ata ishin në sintoni të gjithë bashkë, përfshi edhe Ramën, për ti dhënë një mbështetje Ramës si një “gjoja patriot”.

Askush nuk e beson këtë deklaratë. Të gjithë e konsiderojnë teatrale. Madje qesharake.

Donald Lu do të jetë i besueshëm vetëm.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test