Momenti kur Xhevahir Spahiu mëson vdekjen e mikut të tij, poetit Fatos Arapi - Bota Sot
Momenti kur Xhevahir Spahiu mëson vdekjen e mikut të tij, poetit Fatos Arapi

Shqipëria

E hënë, 22 tetor 2018

Momenti kur Xhevahir Spahiu mëson vdekjen e mikut të tij, poetit Fatos Arapi

Më: 11 tetor 2018 Në ora: 13:00
Xhevahir Spahiu

Fotografia e mësipërme flet vetë për gjithçka: Ky është momenti kur poeti Xhevahir Spahiu ka mësuar vdekjen e mikut të tij, poetit Fatos Arapi. Fotoja është publikuar nga gazetari Zyltarf Hoxha.

Poeti, prozatori dhe eseisti Fatos Arapi u nda nga jeta sot në moshën 89 vjeçare.

Ai është një prej zërave më të rëndësishëm të letërsisë shqipe në gjysmën e dytë të shek. XX, përfaqësues parësor i Brezit të viteve 1960, që modernizoi vjershërimin dhe mjetet e shprehjes letrare në përgjithësi. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test