Arineta Mula në lartësinë 2625 metra - Bota Sot
Arineta Mula në lartësinë 2625 metra

Sporti

E diel, 18 nëntor 2018

Arineta Mula në lartësinë 2625 metra

Nga: Kemajl Goca Më: 30 janar 2018 Në ora: 19:21
Arineta Mula

Të jesh alpiniste pa dyshim është edhe njësoj sikurse të jesh një luftëtar i vijës së frontit. Në fotografi shihet trimëresha Arineta Mula, e cila shquhet me shkathtësitë e saja në alpinizëm. “Bashkë me Ivan Dinkov me sukses ngjitem faqen veriore të Majës së Madhe 2625 m/lmd (Grykat e Hapta).

Dita e parë ngjitje 1000 m: Nisja nga Fusha e Gjesë deri ne 2000 m. ku edhe vendosem kampin.

Image

Dita e tretë: ngjitje vertikale 650 m. dhe zbritje 1700 m. të njëjtën ditë poshtë në luginën e Valbonës.

Kjo është rrugë e re e ngjitjes. Po shtojmë vlera të ngjitjeve alpine.

Ivan Dinkov ka ngjit më shume se 30 maje ne Bjeshkët e Nemuna”, shkruan Mula.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test