Gati të largohet nga Red Bulli për “Kokëkuqen”

Formula 1

Gati të largohet nga Red Bulli për “Kokëkuqen”

Më: 25 prill 2024 Në ora: 20:19
Adrian Newey

Zërat për largimin e Adrian Newey nga Red Bull janë bërë të zhurmshëm prej disa muajsh, sidomos për shkak të luftës së brendshme te kampionët, që vetëm rezultatet po e mbulojnë.

Emisarët e Ferrarit u panë së bashku me shefin teknik të ekipit austriak në aeroportin e Bolonjës, disa javë më parë, dhe u zbulua se britaniku nuk i tha një “jo” të fortë, por përkundrazi “do të shohim” ofertës nga Maranello, e cila ka bërë disa gjatë viteve. “Për momentin jam në Red Bulli, por do të shohim në të ardhmen”, tha ai më vonë.

Automotorundsport, një media gjermane me një lidhje të fortë me Mercedesin siguron se Newey është i vendosur të largohet nga Red Bulli, ku ka qenë për gati 20 vjet dhe ka fituar 13 kampionate botërore me Vettel dhe Verstappen dhe më në fund hidhet nga Ishujt në atë që do të ishte sfida e tij e fundit e madhe: Ferrari.

Megjithëse ka kontratë deri në vitin 2025, ai do të donte të ishte i lirë në fund të këtij viti.

Pas nënshkrimit me Lewis Hamilton, Fred Vasseur, udhëheqës i ekipit veteran dhe pothuajse një bashkëkohës i Newey, do të mbyllte kështu një ekip ëndrrash me pilotin dhe inxhinierin më të suksesshëm sot dhe në histori.

Nuk është një marrëveshje e lirë: 10 milionë në sezon, minimumi, kostoja e një piloti të mirë. Por duke qenë se tri pagat më të shtrenjta të secilit ekip janë jashtë kufirit buxhetor të vendosur nga FIA, Ferrari mund t’i përballonte ato me ardhjen e një sponsori kryesor si HP..

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat