Kina i shpall të paligjshme të gjitha transaksionet e kriptomonedhave

Teknologji

Kina i shpall të paligjshme të gjitha transaksionet e kriptomonedhave

Më: 24 shtator 2021 Në ora: 15:39
Foto ilustrim

Banka qendrore e Kinës ka njoftuar se të gjitha transaksionet e kripto-monedhave janë të paligjshme, duke ndaluar në mënyrë efektive, monedhat dixhitale siç është Bitcoin.

"Aktivitetet e biznesit të lidhura me monedhën virtuale janë aktivitete financiare të paligjshme," tha Banka Popullore e Kinës, duke paralajmëruar se "rrezikon seriozisht sigurinë e aseteve të njerëzve".

Kina është një nga tregjet më të mëdhenj në botë të kriptovalutave.

Luhatjet atje shpesh ndikojnë në çmimin global të kriptovalutave.

Çmimi i Bitcoin ra me më shumë se 2,000 dollarë pas njoftimit nga Kina.

Kjo është masa e fundit energjetike kombëtare e Kinës ndaj asaj që ajo e sheh si një investim të paqëndrueshëm, spekulativ në rastin më të mirë - dhe një mënyrë për të pastruar para në rastin më të keq.

Tregtimi i kripto-monedhës është ndaluar zyrtarisht në Kinë që nga viti 2019, por ka vazhduar në internet përmes shkëmbimeve me jashtë.

Megjithatë, ka pasur masa të konsiderueshme këtë vit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat