Prezantohen nga Apple kompjuterë, laptop dhe tabletë rezistente ndaj baktereve

Teknologji

Prezantohen nga Apple kompjuterë, laptop dhe tabletë rezistente ndaj baktereve

Më: 15 tetor 2021 Në ora: 19:39
Foto ilustrim

Acer po zgjeron portofolin e saj të kompjuterëve antimikrobikë. Laptopët antimikrobikë të Acer kanë qenë për ca kohë, por ato u bënë veçanërisht të rëndësishme gjatë pandemisë COVID-19. Gjatë ngjarjes Next @ Acer, kompania njoftoi dy kompjuterë të rinj – një laptop, dy në një dhe një tabletë – për t’u bashkuar me linjën e tyre antimikrobike.

Diçka konsiderohet antimikrobike nëse është në gjendje të “shkatërrojë ose pengojë rritjen e mikroorganizmave, veçanërisht mikroorganizmave patogjenë”. Kjo do të thotë të luftosh sëmundjet që nuk i sheh.

Acer pretendon se “dizajni i tyre antimikrobik 360 gradë” i lufton këto mikrobe në dy mënyra. Së pari, sipërfaqet e ndjeshme në prekje – të tilla si pjesa e jashtme dhe varen e shasisë, tastierës, tastierës dhe lexuesit të gjurmëve të gishtërinjve – janë të veshura me jon argjendi. Për vite, hulumtimet kanë treguar aftësinë e joneve të argjendit për të luftuar bakteret.

Agjenti argjendi-jonik i Acer përputhet me rregulloret e Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit dhe Rregulloren për Produktet Biokidale; mund të zvogëlojë numrin e baktereve në 1.000, pas një reduktimi prej 99.9 për qind, bazuar në protokollin e testimit të Organizatës Ndërkombëtare për Standardizim.

Ky standard specifik specifikon metodat për testimin e “aktivitetit antibakterial të plastikës të trajtuar me agjentë antibakterialë dhe sipërfaqe të tjera jo poroze të produkteve”.

Produktet përdorin gjithashtu Corning Gorilla Glass të veshur me një produkt joni argjendi. “Kjo arrihet duke përdorur gjurmët e joneve të argjendit që lahen në sipërfaqen e qelqit për të hequr bakteret sipërfaqësore, duke ofruar përfitime të tjera, të tilla si qëndrueshmëria e përmirësuar dhe rezistenca ndaj gërvishtjeve e përmirësuar”, njoftoi Acer.

Acer prezantoi kompjuterë të rinj rezistent ndaj bacileve vitin e kaluar, por vazhdon të shtojë modele të reja në listë. Kompania dëshiron që veshja e saj antimikrobike të zgjerohet “në më shumë linja produktesh”, tha një zëdhënës i Acera.

Shtesat e fundit në atë koleksion Acer përfshijnë TravelMate Spin P4, i cili është në dispozicion nga muaji janar, një kompjuter biznesi 2 në 1, me një Intel Core i7, gjenerata e 11-të dhe një SSD 1TB.

Acer gjithashtu lëshon dy sisteme të papërshkueshëm nga uji, të fortë. Laptopi 14-inç Enduro Urban N3 vjen me një specifikim që mund të azhurnohet në gjeneratën e 11-të Intel Core i7 dhe ka një GPU Nvidia GeForce MX330. Enduro Urban T3 është një tabletë 10-inç më e përballueshme me Android 11 dhe një tetë-bërthamë MediaTek MT8385, 65 GB hapësirë ​​ruajtëse dhe 4 GB RAM.

Acer VE246Q dallohet si monitori i vetëm i PC i shpallur me një etiketë antimikrobike. Rasti i tij dhe xhami mbrojtës përdorin plastikë të ricikluar të veshur me jone argjendi. Sidoqoftë, ekrani 23,6 inç VA do të shitet vetëm në Tajvan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat