Australia planifikon të detyrojë “pëlqimin prindëror” për të këtë gjë

Teknologji

Australia planifikon të detyrojë “pëlqimin prindëror” për të këtë gjë

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 09:40
Foto ilustrim

Australia planifikon të bëjë që kompanitë e mediave sociale të marrin pëlqimin prindëror për përdoruesit nën moshën 16 vjeç dhe po kërcënon me gjoba deri në 10 milionë dollarë australianë (7.5 milionë dollarë) për platformat e internetit që nuk respektojnë këtë gjë, sipas projektligjit të botuar të hënën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kompanitë e mediave sociale, të cilat përfshijnë forume anonime si Reddit dhe aplikacione takimesh me smartphone si Bumble, do t’u kërkohet gjithashtu të ndërmarrin të gjitha hapat e arsyeshëm për të përcaktuar moshat e përdoruesve dhe për t’u dhënë përparësi interesave të fëmijëve kur mbledhin të dhëna, tha Projektligji i Privatësisë Online.

Rregullat e reja të propozuara do ta vendosin Australinë ndër vendet më të rrepta për sa i përket kontrolleve të moshës për mediat sociale dhe do të bazohen në përpjekjet për të frenuar fuqinë e Big Tech, pas pagesave të detyrueshme të licencimit për mediat dhe planet për të ashpërsuar ligjet kundër keqinformimit në internet dhe shpifjes.

Facebook këtë muaj u përball me zemërimin e ligjvënësve amerikanë pasi një ish-punonjës i kompanisë dhe sinjalizues i dorëzoi mijëra dokumente hetuesve të Kongresit mes shqetësimeve se kompania kishte dëmtuar shëndetin mendor të fëmijëve dhe kishte nxitur ndarjet shoqërore – një zhvillim i cituar nga ligjvënësit australianë të hënën.

“Ne po sigurojmë që të dhënat dhe privatësia [australianëve] do të mbrohen dhe trajtohen me kujdes”, tha në një deklaratë Prokurorja e Përgjithshme, Michaelia Cash.

“Projekt-ligjet tona do të thotë që këto kompani do të ndëshkohen rëndë nëse nuk e përmbushin atë standard”, shtoi ajo.

Ndërkohë ndihmësministri për Shëndetin Mendor dhe Parandalimin e Vetëvrasjeve, David Coleman tha se “rrjedhja e hulumtimit të brendshëm të Facebook-ut tregon ndikimin që platformat e mediave sociale mund të kenë në imazhin e trupit dhe shëndetin mendor të të rinjve”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat