Tani mund të bëni video-thirrje nga aplikacioni Google Gmail

Teknologji

Tani mund të bëni video-thirrje nga aplikacioni Google Gmail

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 22:56
Foto ilustrim

Opsioni i thirrjes me zë dhe video ka arritur në Google Chat, si pjesë e aplikacionit Gmail për Android dhe iOS.

Funksioni u njoftua për herë të parë në shtator dhe nga 6 dhjetori filloi t’u shpërndahet përdoruesve që kanë Google Workspace, G Suite ose një llogari personale të Google.

Më parë ishte e mundur të bëni një telefonatë nga aplikacioni Gmail, por deri më tani ky proces ka përfshirë dërgimin e një ftese për një telefonatë video-konferencë të Google Meet.

Megjithatë, në të ardhmen, do të ketë ikona të thjeshta telefoni dhe video në këndin e sipërm djathtas të çdo bisede një-në-një, dhe këto ikona mund të përdoren për të nisur një telefonatë.

Edhe pse është një shtesë e thjeshtë, ajo do t’i lejojë Google të bëjë gjithashtu Gmail një vend të centralizuar për të gjitha shërbimet e komunikimit.

Në njoftimin e Google thuhet se përdoruesi do të ridrejtohet në aplikacionin Gmail edhe nëse nis një telefonatë nga aplikacioni Google Chat.

Funksioni tani është i disponueshëm për përdoruesit e Gmail në platformat Android dhe iOS. /

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat