Nigeria heq ndalimin e saj në Twitter pas 7 muajsh

Teknologji

Nigeria heq ndalimin e saj në Twitter pas 7 muajsh

Më: 13 janar 2022 Në ora: 23:07
Foto ilustrim

Qeveria nigeriane ka hequr ndalimin e saj në Twitter, shtatë muaj pasi më shumë se 200 milionë banorë të vendit të Afrikës Perëndimore u mbyllën nga rrjeti i mediave sociale.

Sipas mediave të huaja, presidenti nigerian Muhammadu Buhari urdhëroi që operacionet e Twitter mund të rifillojnë të enjten, sipas drejtorit të përgjithshëm të Agjencisë Kombëtare të Zhvillimit të Teknologjisë së Informacionit të vendit.

Siç u tha më tej, “kjo ishte vetëm pasi Twitter ra dakord të përmbushte disa kushte, duke përfshirë hapjen e një zyre në Nigeri”.

Nigeria pezulloi funksionimin e Twitter më 4 qershor, duke përmendur “përdorimin e vazhdueshëm të platformës për aktivitete që janë në gjendje të minojnë ekzistencën e korporatave të Nigerisë”.

Veprimi shkaktoi kritika pasi erdhi menjëherë pasi rrjeti i mediave sociale fshiu një postim të Buharit në të cilin ai kërcënonte se do t’i trajtonte separatistët “në gjuhën që ata do ta kuptojnë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat