Ky aparat fotografik i prodhuar 99 vite më parë është shitur për 14.4 milionë euro dhe është më i shtrenjti në botë

Teknologji

Ky aparat fotografik i prodhuar 99 vite më parë është shitur për 14.4 milionë euro dhe është më i shtrenjti në botë

Më: 20 qershor 2022 Në ora: 19:13
Foto ilustrim

Një prototip Leica që i përkiste personalisht Oskar Barnack – shpikësit të Leica – u shit për 14.4 milionë euro (15 milionë dollarë) në një ankand ditë më parë, duke u bërë kamera më e shtrenjtë në botë.

Sipas mediave të huaja, aparati fotografik është një nga vetëm afërsisht 22 të Leica të serisë 0 që u prodhuan në 1923 për të testuar tregun, dy vjet përpara prezantimit komercial të Leica A.

Ajo është gjithashtu një nga rreth një duzinë që ka mbijetuar deri në ditët e sotme, sipas ankandit Leitz Photographica me bazë në Vjenë, i cili organizoi shitjen.

I specializuar në aparatet fotografike dhe aksesorët historikë, Ankandi Leitz Photographica operon nën ombrellën e Leica Camera Classics, një degë austriake e Leica Camera AG.

“Prandaj ishte një kënaqësi e veçantë për ne që ishim në gjendje të nxjerrim në ankand aparatin fotografik personal të Oskar Barnack, një prototip i gjeneratës që hodhi themelet për fotografinë moderne në mesin e viteve 1920”, citohet të ketë thënë Alexander Sedlak, drejtor menaxhues i Leica Camera Classics në një deklaratë.

Para shitjes, pajisja ishte vlerësuar të kishte vlerë nga 2 milionë deri në 3 milionë euro.

Më parë, çmimi më i lartë i arritur nga një aparat fotografik në ankand ishte gjithashtu për një seri Leica 0, me numër serial 122.

Ajo arriti në 2.4 milionë euro në një shitje të vitit 2018 në Leitz Photographica Auction, sipas Sedlak.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat