Snap lanson këtë javë abonimin me pagesë ku do të keni mundësi të shihni se kush shikon storjet e juaja më shumë se një herë

Teknologji

Snap lanson këtë javë abonimin me pagesë ku do të keni mundësi të shihni se kush shikon storjet e juaja më shumë se një herë

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 16:30
Foto ilustrim

Duke filluar nga kjo javë, Snap do të fillojë të ofrojë një abonim opsional të quajtur Snapchat Plus që zhbllokon veçoritë ekskluzive dhe të aksesit të hershëm.

Me një çmim prej 3.99 dollarë në muaj, abonimi iu kushtohet “njerëzve që kalojnë pjesën më të madhe të kohës duke komunikuar me miqtë e tyre më të ngushtë në Snap”, thotë për The Verge zëvendës-presidenti i lartë i produktit të kompanisë, Jacob Andreou.

I quajtur Snapchat Plus, është përpjekja e parë reale e Snap për të fituar para jashtë reklamave, megjithëse Andreou thotë se nuk ka pritshmëri që Plus të bëhet një “burim i ri material i të ardhurave”.

Të paktën fillimisht, Snapchat Plus është kryesisht një përmirësim kozmetik. Karakteristikat më të dukshme përfshijnë aftësinë për të ndryshuar stilin e ikonës së aplikacionit, për të parë se kush ka rishikuar ‘storjet’ e tua dhe të fokusoni një nga miqtë tuaj në krye të historisë së bisedës tuaj si “BFF”.

Andreou, thotë se veçoritë “me një lojtar” si pini BFF ka gjasa të mbetet i kufizuar për abonentët e Plus, ndërsa veçoritë që mbështeten në ndërveprimet me të tjerët do të lansohen dikur për të gjithë bazën e përdoruesve.

Duke prezantuar një nivel me pagesë, është e natyrshme të pyesim veten nëse Snap planifikon t’i lejojë njerëzit të paguajnë për të hequr reklamat në aplikacion.

Andreou e minimizon mundësinë, duke thënë se “reklamat do të jenë në thelb të modelit tonë të biznesit për një afat të gjatë”.

Megjithatë, është e qartë se Snap sheh një mundësi për të diversifikuar të ardhurat. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat