Disney “fiton ndaj” Netflix-in në betejën për abonentët

Teknologji

Disney “fiton ndaj” Netflix-in në betejën për abonentët

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 15:31
Foto ilustrim

Disney do të nisë një shërbim të ri transmetimi të mbështetur nga reklamat në SHBA në dhjetor, pasi do të kalojë Netflix-in në garën për abonentë me pagesë.

Sipas mediave të huaja, firma raportoi 221.1 milionë abonentë në tre platformat e saj të transmetimit në fillim të korrikut.

Kjo e vendosi atë vetëm përpara Netflix, i cili ka humbur klientët.

Por Disney paralajmëroi se humbja e të drejtave të transmetimit për kriket në Indi do të zvogëlonte rritjen e abonentëve të saj në krahasim me parashikimet e mëparshme.

Firma, e cila zotëron gjithashtu platformën e transmetimit të televizionit për të rritur Hulu dhe ESPN+ të fokusuar në sport, tha se kërkesa për produktin e saj Disney+ mbeti e fortë.

Bllokimi i pandemisë dha një nxitje për shërbimet e transmetimit si Disney, por lehtësimi i kufizimeve të Covid-19 nuk duket se po e pengon atë të tërheqë klientë të rinj.

Kështu, kompania shtoi 14.4 milionë abonentë të Disney+ në tremujor, shumë prej tyre jashtë SHBA-së – shumë më tepër nga sa prisnin analistët. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat