BE organizoi një festë ‘gala’ për lansimin e profilit të saj në metaverse prej 387,000 eurove – vetëm 6 persona ‘shkuan’ aty

Teknologji

BE organizoi një festë ‘gala’ për lansimin e profilit të saj në metaverse prej 387,000 eurove – vetëm 6 persona ‘shkuan’ aty

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 21:34
Foto ilustrim

Imagjinojeni rastin e organizimit të një feste nga ana juaj dhe askush nga të ftuarit nuk erdhi. Është makthi i çdo organizatori, e ndoshta është makth edhe më i madh kur e kujton se ju keni shpenzuar afro 400 mijë euro për organizim.

Më herët gjatë kësaj jave, Departamenti i Ndihmës së Jashtme i Komisionit Evropian organizoi një festë në metaverse duke provuar që të ngritin vetëdijen tek audienca e të rinjve për punën që ky departament e bënë.

Sipas raporteve, vetëm 6 persona e bënë paraqitjen e tyre digjitale në këtë event, raporton euronews.

Departamenti në fjalë punon mbi mbështetjen e shumë vendeve në botë, qoftë kjo duke dhuruar grante tek vendet në zhvillim, duke bërë investime për reduktimin e varfërisë ose me kontribute në financimin mbi klimën.

Ata shpenzuan 387 mijë euro në platformën e tyre në metaverse, të cilën e krijuan për të promovuar iniciativën globale Global Gateway të BE-së, me të cilën shpresojnë që të bëjnë një investim prej 300 miliardë eurove në ndërtimin e infrastrukturës së re në disa vende të ndryshme.

Një pjesëmarrës që u shfaq në atë që u quajt si një “ngjarje gala” ishte gazetari Vince Chadwick.

“Pas bisedave fillestare të hutuara me ata afro pesë njerëzit e tjerë që u shfaqën në këtë event, mendova se unë jam vetëm”, shkroi ai në Twitter.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat