​Facebook Dating, video selfie për të parandaluar qasje “nën 18 vjeç”

Teknologji

​Facebook Dating, video selfie për të parandaluar qasje “nën 18 vjeç”

Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 13:32
Foto ilustrim

Meta ngre barrierat në 'nën 18' në aplikacionin e takimeve Dating, i lansuar në vitin 2019 dhe gjithashtu i disponueshëm në Itali nga viti 2020.

Të miturit e rinj bllokues, për momentin funksional vetëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përbëhen nga dy mjete: ngarkimi i dokumentit të identitetit i cili do të mbrohet me enkriptim për të mos u lexuar nga askush, dhe video selfie që vlerësojnë moshën në bazë të tipareve dalluese të fytyrës, me ndihmën e Inteligjencës Artificiale.

Për funksionin e fundit, veçanërisht, Meta ka bashkëpunuar me Yoti, një kompani e specializuar në mjetet e verifikimit të moshës.

Me teknologjinë e tij dhe algoritmet e tij të inteligjencës artificiale do të vlerësojë moshën në bazë të veçorive dalluese të fytyrës, do ta ndajë atë me Facebook dhe imazhi më pas do të fshihet. Meta thekson se teknologjia e Yotit është e aftë të identifikojë moshën dhe jo identitetin e subjektit.

“Ne duam të sigurohemi që njerëzit kanë përvoja të përshtatshme për moshën, kështu që ne përdorim teknologjinë për të gjetur se ku njerëzit kanë keqinterpretuar moshën e tyre. Nëse zbulojmë se dikush mund të jetë nën 18 vjeç duke u përpjekur të përdorë Facebook Dating, do t'i kërkojmë të verifikojnë moshën e tij," shpjegon kompania.

Opsioni tashmë është testuar në Instagram që nga qershori. Sipas Metës, 96% e adoleshentëve që tentuan të maskonin moshën e tyre reale u zbuluan përmes verifikimit Yoti. 81% e profileve të kërkuara për të verifikuar moshën zgjodhën videon selfie në vend që të dërgonin dokumentin.

Risia me sa duket do të arrijë edhe në Itali dhe në vendet e tjera ku është në dispozicion Facebook Dating.

“Ne planifikojmë të sjellim teknologjinë tonë të sensorit të moshës dhe mjetet e verifikimit në vendet e tjera ku ofrohet Facebook Dating dhe në më shumë shërbime që kërkojnë që të jeni në moshë ligjore për t'u identifikuar,” thotë Meta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat