BE-ja paralajmëron TikTokun se duhet të jetë në përputhje me rregullat e reja në internet ose të përballet me një ndalesë

Teknologji

BE-ja paralajmëron TikTokun se duhet të jetë në përputhje me rregullat e reja në internet ose të përballet me një ndalesë

Më: 22 janar 2023 Në ora: 08:48
Foto ilustrim

BE-ja po i bën presion TikTok që të pajtohet me Aktin e Shërbimeve Dixhitale (DSA) të sapo miratuar. DSA ka për qëllim të përmirësojë moderimin e përmbajtjes në platformat e mediave sociale, duke përfshirë krijimin e transparencës se pse u hoq një përmbajtje e caktuar dhe se si reklamuesit synojnë përdoruesit.

Komisioneri evropian Thierry Breton i tha Shou Zi Chew se TikTok duhet të fillojë t’u përmbahet rregullave të reja shumë përpara afatit të 1 shtatorit.

Sipas rregulloreve të reja, rrjetet sociale mund të përballen me gjoba deri në 6 për qind të të ardhurave të tyre vjetore dhe gjërat mund të përshkallëzohen deri në ndalimin e funksionimit të platformës në BE, raporton GSM Arena.

“Me audiencën më të re vjen përgjegjësi më e madhe,” i tha Breton Chew. Zëdhënësja e TikTok, Caroline Greer, postoi në Twitter se platforma është e përkushtuar të ndjekë rregullat e DSA, GDPR dhe Kodin e Praktikës për Dezinformimin.

Breton shkroi një postim në blog me titull “A janë disa media sociale një ujk i maskuar”. Ai përmend platformat me “video të shkurtra që paraqesin muzikë tërheqëse, rutina kërcimi dhe efekte tërheqëse vizualisht”.

Postimi trajton shqetësimet mbi të dhënat e përdoruesve të BE-së që dërgohen jashtë BE-së dhe se si DSA-ja synon që të krijojë një hapësirë digjitale më të sigurt për të gjithë përdoruesit evropianë, veçanërisht ata më të rinj në moshë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat