Google paditet nga një familje nga Karolina e Veriut pas vdekjes së një burri i cili ra nga një urë, pasi ndoqi udhëzimet e Google Maps

Teknologji

Google paditet nga një familje nga Karolina e Veriut pas vdekjes së një burri i cili ra nga një urë, pasi ndoqi udhëzimet e Google Maps

Më: 21 shtator 2023 Në ora: 19:02
Foto ilustrim

Google është paditur për neglizhencë nga familja e një burri nga Karolina e Veriut, i cili vdiq pasi voziti makinën e tij drejt një ure të shembur, ndërsa ndoqi udhëzimet e dhëna nga Google Maps.

Sipas mediave të huaja, Philip Paxton, një shitës i pajisjeve mjekësore dhe baba i dy fëmijëve u mbyt në shtator të vitit të kaluar pasi xhipi i tij ra nga ura që ishte “thyer” nëntë vjet më parë.

Në një padi të ngritur të martën, familja e tij pretendoi se shumë njerëz kishin njoftuar Google Maps për kolapsin dhe i kishin kërkuar kompanisë të përditësonte informacionin e itinerarit.

Çfarë ndodhi atë ditë?

Paxton dhe gruaja e tij, Alicia, organizuan një festë për vajzën e tyre në shtëpinë e një shoku në Hickory, një lagje në Karolinën e Veriut.

Megjithatë, Paxton nuk e kishte vizituar kurrë shtëpinë para asaj dite dhe gjithashtu ishte “përgjithësisht nuk kishte njohuri” për zonën, sipas padisë.

Ndërsa gruaja e tij shkoi herët, Paxton qëndroi deri vonë për të pastruar dhe u kthye me makinë vetëm në shtëpi.

Kur ai dyshohet se ndoqi Google Maps për të bërë rreth 10 minuta me makinë për në shtëpi, Paxton nuk e dinte se kishte një urë të shembur, thuhet në padi.

Rreth orës 23:00, në zonën e errët të urës ku nuk kishte ndriçim, automjeti i Paxton “doli nga një skaj i pambrojtur i urës dhe ra më poshtë”, thuhet në padi.

Dhe shërbimet e emergjencës gjetën xhipin e 47-vjeçarit me kokë poshtë dhe pjesërisht të zhytur në përrua.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat