Microsoft do të investojë rreth 3.3 miliardë euro në Gjermani

Teknologji

Microsoft do të investojë rreth 3.3 miliardë euro në Gjermani

Më: 15 shkurt 2024 Në ora: 23:52
Foto ilustrim

Microsoft planifikon të investojë rreth 3.3 miliardë euro (3.5 miliardë dollarë) në Gjermani gjatë dy viteve të ardhshme për të zgjeruar masivisht kapacitetet e qendrës së të dhënave për inteligjencën artificiale (AI) dhe aplikacionet e kompjuterit cloud, njoftoi ekzekutivi i Microsoft, Brad Smith.

Investimi më i madh i vetëm në historinë 40-vjeçare të Microsoft-it në Gjermani përfshin gjithashtu një program trajnimi të AI që synon të arrijë deri në 1.2 milion njerëz, tha Smith gjatë bisedimeve me kancelarin Olaf Scholz në Berlin të enjten, shkruajnë mediat e huaja.

Fondet do të kanalizohen kryesisht në shtetin gjerman perëndimor të Rhine Westphalia, ku Microsoft planifikon të krijojë një rajon të ri cloud, mësoi dpa.

Kompania po kërkon të jetë pranë klientëve të mëdhenj si kompania farmaceutike Bayer dhe gjiganti i energjisë RWE në mënyrë që të mbajë sa më të ulët vonesën e të dhënave midis qendrave të të dhënave dhe aplikacioneve.

Nga investimet e Microsoft-it do të përfitojë edhe shteti kufitar Hesse.

Kryeministri i Rhein Westfalisë së Veriut, Hendrik Wüst, e përshkroi investimin e Microsoft si “një sinjal të fortë për Gjermaninë dhe një kontribut të madh për ndryshimet strukturore në rajonin e Rhein”.

Me këtë vendim shumë miliardë euro, Microsoft po jep një kontribut të rëndësishëm për të çuar përpara në mënyrë të qëndrueshme transformimin e ekonomisë në North Rhine Westphalia, shtoi ai. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat