OpenAI po e braktis bashkëthemeluesi dhe shkencëtari kryesor

Teknologji

OpenAI po e braktis bashkëthemeluesi dhe shkencëtari kryesor

Më: 16 maj 2024 Në ora: 06:31
Foto ilustrim

OpenAI po e lë shkencëtari kryesor dhe bashkëthemeluesi i kompanisë, Ilya Sutskever. Një largim që i jep fund spekulimeve në Silicon Valley për të ardhmen e studiuesit të lartë të Inteligjencës Artificiale (AI), i cili luajti një rol kyç në largimin e shkurtër të CEO-s, Sam Altman.

Bashkëthemeluesi i OpenAI, Ilya Sutskever po largohet pas gati një dekade, gjatë së cilës ai luajti një rol kryesor në avancimin e kërkimit të inteligjencës artificiale.

Sutskever, i cili bashkëautor i letrës me ndikim AlexNet në vitin 2012, e konsideron përparimin e OpenAI drejt inteligjencës së përgjithshme artificiale të sigurt (AGI) si “mrekulli”.

Sutskever është vendosur të fokusohet në një projekt të ri, personalisht kuptimplotë, detajet e të cilit ende nuk janë ndarë.

Ai ia kalon pishtarin Jakub Pachocki, anëtar i vjetër i OpenAI. CEO Sam Altman vlerëson Pachockin si një nga “mendjet më të mëdha të brezit tonë”, i sigurt në aftësinë për të drejtuar përpara kërkimin në kompani.

Këto ndryshime drejtuese pasojnë një periudhë të trazuar për OpenAI, e theksuar nga përfshirja e Sutskever në largimin e përkohshëm Altmanit për shqetësimet e komercializimit të shpejtë dhe rreziqeve të sigurisë.

Një hetim nga WilmerHale më vonë e quajti vendimin e bordit të parakohshëm, duke nxitur faljen e Sutskever dhe përpjekjet për të rivendosur Altmanin. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat