Apple përgatit një aplikacion të ri, ja çfarë do të bëjë

Teknologji

Apple përgatit një aplikacion të ri, ja çfarë do të bëjë

Më: 8 qershor 2024 Në ora: 18:08
Foto ilustrim

Këtë vit, Apple mund të prezantojë një aplikacion të veçantë për fjalëkalime, të quajtur thjesht Passwords.

Siç shkruan Mark Gurman, gazetar i Bloomberg, aplikacioni i ri do të jetë pjesë e iOS, iPadOS 18, si dhe macOS 15, dhe të gjitha këto sisteme operative duhet të debutojnë javën e ardhshme.

Aplikacioni thuhet se do të funksionojë në krye të shërbimit iCloud Keychain, dhe do të jetë në gjendje të krijojë dhe menaxhojë fjalëkalime.

Keychain, në një farë mënyre, është tashmë një “menaxher i fjalëkalimeve” në vetvete, por është ende “i fshehur” në cilësimet e Apple dhe aktivizohet vetëm kur ka një fushë në të cilën futet një fjalëkalim.

Aplikacioni Passwords do t’i lejojë përdoruesit të organizojnë kredencialet sipas kategorive të ndryshme dhe gjithashtu do të jenë në gjendje të plotësojnë automatikisht fushat “login” dhe “password” nëse është e nevojshme, thuhet në raport.

Kodet e verifikimit do të mbështeten gjithashtu dhe Passwords do të funksionojnë si për kompjuterët Vision Pro ashtu edhe për Windows.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat