Apple TV Plus do t’ju tregojë se kush është aktori në filmin që jeni duke shikuar

Teknologji

Apple TV Plus do t’ju tregojë se kush është aktori në filmin që jeni duke shikuar

Më: 10 qershor 2024 Në ora: 22:27
tvOS i Apple

tvOS i Apple, softueri që funksionon në pajisjet e transmetimit të Apple TV të kompanisë, rrallëherë është një fokus i madh në WWDC. Por, ende po merr disa veçori të reja këtë vjeshtë.

Funksioni Enhance Dialogue i Apple TV, i cili arriti me iOS 17, tani do të përdorë mësimin e makinerive për “qartësi më të madhe vokale”, tha Ron Huang, Zëvendëskryeministri i ndjeshmërisë dhe lidhjes në Apple, gjatë ngjarjes WWDC.

Mbështetja për Enhance Dialogue, e cila ndan dialogun nga zhurma e sfondit, në mënyrë që të mund të dëgjoni më mirë atë që thuhet mbi efektet zanore dhe muzikën, po vjen gjithashtu në më shumë altoparlantë dhe marrës të televizorit së bashku me AirPods dhe pajisje të tjera Bluetooth. Më parë ishte i disponueshëm vetëm me një Apple TV 4K të çiftuar me një HomePod të gjeneratës së dytë, raporton theverge.

Një veçori e re InSight për Apple TV Plus do të tregojë detaje rreth aktorëve, si dhe kolonën zanore të shfaqjes, kështu që ju mund të shtoni këngë në Apple Music direkt nga telekomanda. Funksioni do të funksionojë gjithashtu me iPhone si telekomandë. Sidoqoftë, InSight është i kufizuar në shfaqjet dhe filmat origjinalë të Apple TV Plus.

Një veçori tjetër e re është se mund të vendosni që titrat të shfaqen automatikisht kur çaktivizoni televizorin ose kur kaloni prapa.

Kompania po shton gjithashtu mbështetje për projektorët 21:9, kështu që ju mund të shikoni filma me ekran të gjerë “pikërisht ashtu siç e kishin menduar regjisorët”. Dhe po vjen një mbrojtës i ri i ekranit Snoopy, i cili e lejon qenin lozonjar të marrë jetë përmes animacioneve kur televizori juaj është i papunë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat