Këtë vit fillon ndërtimi i qarkores në Tetovë

Tetova

Këtë vit fillon ndërtimi i qarkores në Tetovë

Më: 12 janar 2022 Në ora: 19:04
Foto ilustrim

Në vitin 2019 kur në Tetovë ishte mbajtur seanca e qeverisë së Maqedonisë së Veriut, kryetarët e komunave të Tetovës, Zhelinës, Jegunocit dhe Tearcës kishin kërkuar ndërtimin e një qarkore në hyrje të Tetovës nga autostrada në drejtim të komunës së Tearcës. Këtë kërkesë e kishte pranuar edhe kryeministri në dorëheqje Zoran Zaev.

Por, tashmë kanë kaluar dy vite dhe në këtë drejtim nuk është bërë asgjë. Që nga ndërtimi i autostradës Shkup-Tetovë-Gostivar, në pjesën në hyrje të Tetovës ka vetëm një qarkore, edhe ajo është nyja lidhëse me Gostivarin për automjetet që nuk kanë si destinacion qytetin e Tetovës. Automjetet e rënda shfrytëzojnë rrugët e brendshme të qytetit të Tetovës si tranzit për t`iu bashkangjitur aksit rrugorë Tetovë-Jazhincë. Si rrugë shfrytëzohet, nga hyrja tek ish Monopoli dhe më pas vijon në bulevardin “Bllagoja Toska”, për të dalë tek Stadiumi i qytetit dhe kjo e dëmton infrastrukturën rrugore por edhe krijon kaos në trafik. Paralajmërimet e drejtorit të Ndërmarrjes Publike “Rrugët Shtetërore” Ejup Rustemi janë se deri në fund të këtij viti do të fillojë ndërtimi i së njëjtës.

“Shpresoj se këtë vit do ta kemi projektin për qarkoren e Tetovës dhe njëkohësisht e kemi paraparë në programin e ndërmarrjes publike “Rrugët Shtetërore”. Me marrjen e projektit dhe me dhënien e lejeve për ndërtimin nga Ministria e Transportit, shpresojmë që kah fundi i vitit të fillojë edhe ndërtimi i kësaj qarkore, e cila është shumë e rëndësishme për banorët e Tetovës dhe jo vetëm” deklaroi Rustemi.

Ndërkohë këshilltari në komunën e Tetovës Hamdi Sulemani, nga Iniciativa më “Mirë për Tetovën”, thotë se të gjitha premtimet e kryeministrit të dorëhequr Zoran Zaev për investime në Pollog, kanë qenë gënjeshtra.

“Çdo premtim që e ka dhënë ish kryeministri Zoran Zaev për Pollogun ka qenë gënjeshtër dhe asnjëherë e realizueshme. Kjo iniciativë është e kamotshme, nuk është vetëm hapja e pjesës së djathtë nga ura e Treboshit, drejt Xhepçishtit deri në Neproshten, por njëkohësisht duhet të hapet edhe një hyrje për në Tetovë në drejtim të fshatit Falishtë, ku ekzistojnë konstruksionet e urës, që kanë filluar të ndërtohen që në kohën kur ka filluar të ndërtohet autostrada Shkup-Tetovë, dhe nuk është funksionalizuar shkaku i një pronari që ka bërë problem. Me hapjen e këtyre dy rrugëve, mendojmë se do të lehtësohet shumë hyrja kryesore në Tetovë e cila viteve të fundit është shumë e stërngarkuar. Premtimet e qeverive të kaluara asnjëherë nuk kanë qenë serioze, por vetëm pjesë e politikës, por ne si këshilltarë do ta inicojmë edhe këtë problem në seancat e radhës ku edhe do të ftohet drejtori që të jep sqarime më të detajuara”, tha Sulemani.

Qarkorja së bashku me rrugën e re Tetovë-Trebosh-Neproshten është kërkuar me qëllim që të lehtësohet komunikacioni në qytetin e Tetovës dhe në rrugën rajonale Tetovë – Jazhincë. Drejtori Rrustemi, pohon se kjo zgjidhje do të ketë efekt të dyfishtë, uljen e ndotjes dhe shkarkimin e kaosit në rrugën Tetovë-Jazhincë. “Qarkorja do të fillojë nga zona industriale dhe del në fshatin Neproshten, prandaj mendojmë se me ndërtimin e asaj rruge nuk do të kemi ngarkesë të madhe në rrugën aktuale Tetovë-Jazhincë. Pra ndërtimi i qarkores me rrugën rajonale Tetovë-Neproshten, mendojmë se do t`i ndihmojë shumë komunikacionit në Tetovë dhe do të ndikojë gjithashtu edhe në uljen e nivelit të ndotjes” pohoi Ejup Rustemi, drejtor i Ndërmarrjes Publike “Rrugët Shtetërore.

Njohësit e fushës së infrastrukturës kanë kërkuar që para hyrjes në Tetovë, në autostradën Shkup-Tetovë-Gostivar të ndërtohet një qarkore e re. Kjo, sipas tyre, do të zgjidhte problemin me shumë automjete të cilat gjatë ditës shfrytëzojnë rrugët brenda qytetit të Tetovës edhe pse destinacion nuk e kanë këtë qytet, por vetëm në mungesë të një qarkoreje, ato e kanë patjetër të shfrytëzojnë rrugët e stërngakuara të qytetit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat