SPB Tetovë: Gjatë muajit shkurt ka pasur 1.800 kundërvajtje në komunikacion

Tetova

SPB Tetovë: Gjatë muajit shkurt ka pasur 1.800 kundërvajtje në komunikacion

Më: 2 mars 2022 Në ora: 19:09
Foto ilustrim

Siç njoftojnë nga Sektori për Punë të Brendshme Tetovë, gjatë muajit shkurt në rajonin e gjerë të Tetovës, në kontrolle të rregullta, në 34 kontrolle të intensifikuar dhe kontrolle të tjera, kanë zbuluar 1.800 lloje të ndryshme të parregullsive ose 113 më shumë krahasuar me shkurtin e vitit të kaluar.

“Në aktivitetet kontrolluese të zhvilluara muajin e kaluar dhe për shkelje të konstatuara janë përjashtuar nga qarkullimi 66 automjete, prej të cilave 54 për shkak të skadimit të regjistrimit deri mbi 30 ditë dhe 12 për defekte teknike të konstatuara kryesisht në pajisjet e frenimit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Ata shtojnë se gjatë muajit shkurt janë përjashtuar nga qarkullimi edhe 221 drejtues automjetesh, prej të cilëvë 135 drejtonin pa patentë, 28 nën ndikimin e alkoolit, 46 drejtues fillestarë që nuk respektonin kufizimet ligjore për këtë kategori shoferësh dhe 12 me masë mbrojtëse ,,ndalesë“ të vlefshme për drejtim të automjetit.

“Gjithashtu, gjatë kësaj periudhe janë konfiskuar përkohësisht 9 automjete, 76 patentë shoferë dhe 43 leje trafiku, ndërsa “shërbimi komunal i merimangës” së Tetovës ka marrë gjithsej 219 automjete të parkuara në mënyrë të paligjshme, kryesisht në qendër të qytetit dhe para së gjithash në të ashtuquajturat. “Rreshta të dyfishta”, në zonën e kryqëzimeve, vendkalimeve të këmbësorëve dhe vendeve të tjera të palejuara për parkim”, thuhet në njoftimin e polciisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat