Tiranë/ Shtohen kërkesat për teste tek mjeku i familjes

Tirana

Tiranë/ Shtohen kërkesat për teste tek mjeku i familjes

Më: 15 korrik 2021 Në ora: 15:26
Xhensila Nazaj

Mjekja e familjes ne QSH.10 Xhensila Nazaj tha se këto ditë është shtuar shume numri i testimeve për shkak të frikës nga mutacioni "Delta“ dhe në rreth 50 testime, 2-3 rezultojnë pozitiv.

ISHP për cdo rast pozitiv rekomandon hetime të detajuara edhe me test PCR për të verifikuar llojin e virusit nëse edhe Alfa apo Delta.

Mjekja sqaron se me të interesuarit janë të rinjtë të cilët janë edhe më aktiv në lëvizje në një prononcim për RTSH.

Mjekët e familjes tërheqin vëmëndjen që qytetarët, sidomos ata që udhëtojnë të mos neglizhojnë asnjë shenjë që kosntatojnë si rrufë, dhimbje fyti, kollë dhe shqetësime kastro-intenstinale. Cdo shenjë duhet adresuar me urgjencë në qënder shëndetësore ku kryhet testi i shpejtë për të hequr dyshimet për covid.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat