Këto janë tri vendet në Kosovë që patjetër duhet t’i vizitoni gjatë dimrit

Turizëm

Këto janë tri vendet në Kosovë që patjetër duhet t’i vizitoni gjatë dimrit

Më: 15 dhjetor 2020 Në ora: 19:15
Boga

Kosova njihet për vende shumë të bukura për t’i vizituar dhe kaluar ditë të bukrua gjatë dimrit.

Ndër vendet qe duhet patjetër t’i vizitoni gjatë dimrit janë: Boga, Brezovica dhe Prevalla.

Boga

Boga është një destinacion turistik dimëror, në një lartësi mbidetare rreth 1,500 metra, në rajonin e Rugovës së Pejës. Fshati Bogë është atraksioni më i madh turistik gjatë stinës së dimrit në Kosovë.

Boga të ofron shumë mundësi për të kaluar ditë të mrekullueshme aty. Duke filluar nga shtëpizat e shumta të veshura nga druri, të vendosura në rrafsh dhe në bjeshkë të Bogës.

Skaj shtëpizave ndodhet edhe shtegu për skijim, i cili mund të shfrytëzohet për skijim nga të rriturit dhe fëmijët.

E cilësuar si vendlindja e skitarisë kosovare, Boga gjithashtu ofron mundësinë për të ndjekur trajnime në shkollat për skijim për të gjithë ata që dëshirojnë të fillojnë skijimin.

Por nëse ju nuk jeni nga ata që e preferojnë skijimin, Boga iu ofron mundësinë të eksploroni natyrën e saj me anë të teleferikut i cili ka gjatësi deri në 1000 metra. Pamja që do të shihni nga teleferiku është magjepëse. Ju mund të shihni borën e paprekur, pishat e larta dhe bjeshkët e Rugoves si në pëllëmbë të dorës.

Në pjesën e poshtme të Bogës ndodhen restorantet, të cilat ju mund t’i frekuentoni për të kaluar kohë të paharrueshme me shoqërinë tuaj gjatë kohës së darkës. Duke e përmbyllur kështu një ditë tëmrekullueshme dhe me shumë aktivitete në Bogë.

Brezovica

E njohur si qendra më e madhe e skijimit në Kosovë, Brezovica shtrihet në pjesën verilindore të Maleve të Sharrit në 2.5000 metra lartësi mbi nivelin e detit.

Brezovica është një fshat me pamje piktoreske, e cila ofron aktivitete të shumta për adhuruesit e sporteve dimërore.

Numri i pushuesve të cilët vizitojnë Brezovicën është shumë i madh, sidomos gjatë vikendit, ku të gjithë dëshirojmë të largohemi nga qytetet dhe të shijojmë zonat malore që ofron Kosova.

Të gjithë mund të gjejmë atë çfarë kërkojmë në Brezovicë.

Duke filluar nga akomodimi që mund të bëhet në villa, të cilat ofrohen me qera për pushuesit deri te zhvillimi i sporteve dimërore.

Kompleksi sportiv i Brezovicës ofron shtigje të gjera të skijimit, duke përfshirë kështu edhe një sistem i cili përbëhet prej katër teleferikëve dhe tre ski-liftave që janë të lidhura me 16 kilometra pistë skijimi.

Pistat janë të gjera dhe me struktura të ndryshme. Duke filluar nga pista e quajtur “Livadhi i Madh”, e cila frekuentohet nga skitarë profesionistë, fillestarë dhe fëmijë, deri te pistat e vështira, si “Qafa e Shqiponjës” dhe “Qafa e Luanit”, të cilat frekuentohen vetëm nga skitarë profesionistë dhe adhurues të sporteve ekstreme.

Për të arritur deri tek pistat e skijimit ju duhet të përdorni teleferikun dhe ski-liftat, të cilët janë të disponueshme që nga ora 09:00 e mëngjesit.

Pamjet e Maleve të Sharrit që ofron teleferiku janë magjepësese. Drunjët e gjatë dhe rrezet e diellit që bien mbi borë duke krijuar kështu shkëlqim vezullues të borës, do të jenë disa nga pamjet që do ju mbesin gjatë në kujtesën tuaj.

Prevalla

Prevalla është fshat turisik, i cili më së shumti frekuentohet gjatë stinës së dimrit. Prevalla e cila është e vendosur në Malet e Sharrit, ndodhet 28 kilometra larg Prizrenit, dhe shtrihet në një lartësi prej 1800 metra mbi nivelin e detit.

Për pushuesit, Prevalla ofron qendër skijimi, e cila është e përshtatshme për të zhvilluar sportet dimërore. Prevalla është vendi ideal për skitarë profesionistë. Por mbi të gjitha, për ata fillestar. Pozita e përshtatshëme që Prevalla ka, u jep mundësi skitarëve fillestar të përvetësojnë aftësi perfekte në skijim.

Për vizitorët që duan të eksplorojnë Prevallën duke ecur, përveç shtegut të skijimit, ekziston edhe shtegu i ecjes në borë. Gjatë ecjes, ju do të hasni në lumenjtë Lumbardhi dhe Lepenci, të cilët rrjedhin në territorin e Prevallës. Lumenj këta që e bëjnë edhe më të bukur eksperiencën tuaj në këtë fshat turistik.

Pasi të keni përfunduar eksplorimin e Prevallës, është koha të ktheheni në pjesën e rrafshët të fshatit ku gjenden edhe restaurante të ndryshme, të cilat shërbejnë ushqime të përgaditura nga përbërësit natyral që kultivohen në fshat.

Këto janë tri vendet, të cilat e bëjnë Kosovën edhe më të bukur. Vizitoni ato!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat