Turistë nga e gjithë bota këtë verë në Shkodër, spikatën kinezët të tërhequr nga historia

Turizëm

Turistë nga e gjithë bota këtë verë në Shkodër, spikatën kinezët të tërhequr nga historia

Më: 14 shtator 2022 Në ora: 09:05
Shkodra

Kjo verë duket se kanë mjaft e mirë për turizmin në Shkodër. Kjo pasi turistë nga e gjithë bota u tërhoqën nga bukuritë natyrore, pasuritë kulturore dhe aktivitetet e zhvilluara atje.

Të shumtë ishin turistët këtë verë, megjithatë spikatën ato kinezë.

Gazetari i Ora News Bepin Kolvataj, në një lidhje për Ditë e Re, në RTV Ora u shpreh se numri i lartë i turistëve këtë verë në Shkodër ishte dhe për shkak të përmirësimit të paketave turistike.

Arjon Muça: Unë kam pasur mundësi ta eksploroj Shkodrën këtë verë dhe kam parë turistë nga e gjithë bota. Por pyetja lidhet me disa tipologji turistësh:

A nuk je çuditur dhe ti si shkodran kur shihje kinezë në Shkodër?

Bepin Kolvataj: Apsolutisht jo. Madje dëshiroj të ketë turistë nga e gjithë bota.

Ajo që vlen më shumë nga kjo tipologji turistët është se kinezët nuk vijnë për të parë bregdetin e Shkodrës apo atë që ofron turizmi veror, por vijnë për turizmin historik.

Ata ndalojnë qoftë në muzetë e Shkodrës, në zonat arkeologjike dhe Alpet e Shqipërisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat