Dobitë shëndetësore të avokados - Bota Sot
Dobitë shëndetësore të avokados

Ushqime

Dobitë shëndetësore të avokados

Më: 31 janar 2019 Në ora: 14:18
Ilustrim

Avokado është ndër ushqimet më të mira që mund të hani, meqenëse përfitimet shëndetësore që sjell ky ushqim janë të bollshme.

Mësoni se si një avokado në ditë e përmirëson shëndetin tuaj, dhe si të përfitoni më së shumti, duke filluar që nga sot.

Humbja e peshës

Një avokado është ndihmesë e madhe për humbjen e peshës. Mos u mashtroni nga përmbajtja e tij yndyrore, pasi avokado vetëm i dërgon yndyrëra të shëndetshme organizmit.

Rregullimi i presionit të gjakut

Për shkak të përmbajtjes së pasur të kaliumit, avokado mund të balancojë presionin e gjakut me lehtësi. Kaliumi zakonisht është përgjegjës për eliminimin e natriumit shtesë në trup.

Përmirësimi i të pamurit

Avokadot janë të mbushura me dy karotenoide thelbësore, të quajtura lutein dhe zeaksantin. Këto substanca përmirësojnë në mënyrë drastike në të pamur.

Kontrollon kolesterolin në trup

Përsëri, yndyrërat e shëndetshme janë më të dobishme se ç’mendohen. Për  shkak të përmbajtjes së saj të shëndetshme yndyrore, avokado mund të rregullojë kolesterolin në trup.

Parandalimi i diabetit

Një përfitim tjetër i madh që merret nga ngrënia e avokados është reduktimi i rrezikut nga diabeti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...