Shkenca tregon përfundimisht 3 ushqimet që iu bëjnë të jetoni më gjatë - Bota Sot
Shkenca tregon përfundimisht 3 ushqimet që iu bëjnë të jetoni më gjatë

Ushqime

Shkenca tregon përfundimisht 3 ushqimet që iu bëjnë të jetoni më gjatë

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 16:28
Ilustrim

Një studim i vitit 2018 i udhëhequr nga Joanna Kaluza nga Universiteti i Varshavës ka matur efektet e ushqimeve në jetëgjatësi. Në mesin e ushqimeve, shkencëtarët përfshin çokollatën, verën dhe birrën, por edhe gjëra të tilla si kafeja dhe çaji.

Pra, çfarë kanë të gjitha këto ushqime të përbashkët? Sipas studiuesve, është natyra anti-inflamatore e këtyre ushqimeve që i bën njerëzit të jetojnë më gjatë.

Studimi u përqëndrua në një grup prej 68,000 burra dhe gra të moshës 45 deri në 83 vjeç.

Konkretisht, gjetjet konkluduan se ata të cilët zakonet e të ngrënit ishin në përputhje me një dietë anti-inflamatore kishin një rrezik 20% më të ulët të vuajtjes së problemeve fatale kardiovaskulare dhe një rrezik 13% më të ulët të vdekjes nga kanceri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...