Frutat ju shëndoshin apo ju dobësojnë? Ja çfarë duhet të dini - Bota Sot
Frutat ju shëndoshin apo ju dobësojnë? Ja çfarë duhet të dini

Ushqime

Frutat ju shëndoshin apo ju dobësojnë? Ja çfarë duhet të dini

Më: 18 shkurt 2019 Në ora: 15:58
Foto ilustruese

Supozojmë se fruta përbëhet kryesisht nga uji, kripërat minerale dhe natyrisht sheqeri.

Pikërisht për shkak të përbërësit të fundit, duhet t’i kushtojmë vëmendje sa fruta ne hamë çdo ditë.

Siç e dimë, trupi ynë ka nevojë vetëm për një sasi sheqeri që duhen marrë çdo ditë pa ekzagjerim, përndryshe ekziston rreziku i shtimit në peshë.

Përveç kësaj, ka fruta të caktuara që, për shkak të sasisë së madhe të ujit, të fryjnë barkun.

Cili është fruta që ju bën të shtoni peshë? Pra, duke shpjeguar pse frutat mund t’ju shëndoshin, nuk do të thotë që ne duhet t’i shmangim ato gjatë dietës.

Është një ushqim i pasur me vitamina që mund të sjellë përfitime të shumta në trup, me kusht që të hahen në sasi të duhur.

Frutat që ju krijojnë yndyrë sepse përmbajnë shumë sheqer janë: kumbulla, bananet, rrushi, fiqtë, hurmat dhe gështenjat.

Ndërsa, ato fruta që thjesht ju fryjnë janë shalqiri, ananasi, qershia, kajsia, pjeshka, molla dhe avokado.

Kur duhen ngrënë frutat? Në këtë pikë, lind pyetja: kur duhet të hani fruta për të shmangur enjtjen e barkut? Zakonisht, ka një zakon që frutat hahen pas vaktit të drekës ose të darkës, pra në fund të vaktit.

Në fakt, nuk është e këshillueshme që të hahen frutat pas ngrënies sepse mund të luftojnë procesin e tretjes. Për këtë arsye, këshilla është të hani fruta larg ushqimit!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...