Si t’i bëni pastat e shëndetshme dhe me më pak kalori? - Bota Sot
Si t’i bëni pastat e shëndetshme dhe me më pak kalori?

Ushqime

Si t’i bëni pastat e shëndetshme dhe me më pak kalori?

Më: 15 mars 2019 Në ora: 23:19
Foto ilustruese

Por, përderisa makaronat janë të shëndetshme në vetvete ato lehtë mund të bëhen bazë për një ushqim shumë kalorik.

Në restorantin e famshëm “Olive Garden”, një pjatë shpageti me salcë me krem, kërpudha dhe qepë përmban 1,680 kalori.

Kaloritë mesatare që duhet marrë në ditë tek të rritur janë 1,600-2,400 për gratë dhe 2,000-3,000 për burrat.

Ky vakt i vetëm kontribuon në marrjen e të gjitha kalorive që duhet marrë gjatë një dite.

Të njëjtat bëhen edhe kur përgatitën në shtëpi. Shtimi i salcave dhe hedhja e djathërave – mund ta bëjnë shujtën e shëndetshme, të pashëndetshme.

Megjithatë, makaronat mund të jetë gjithashtu një bazë e shkëlqyeshme për ushqime të shëndetshme.

Më poshtë po ju paraqesim disa ushqime të shëndetshme për t’i shtuar në pjatën tuaj të makaronave:

Duke shtuar shumë perime

Përdorimi i proteinave të tilla si peshqit

Duke i bërë salcat vetë në shtëpi dhe jo ato të blera

Kufizoni sasinë e vajit në 1-2 lugë

Zëvendësoni djathin me diçka më me pak kalori

Po ashtu, e rëndësishme është masa e perimeve dhe makaronave. Synoni që në pjatën tuaj të keni më shumë se gjysmën me perime dhe fruta dhe pjesën tjetër me karbohidratet,siç janë pastat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...