Edhe nëse nuk e pëlqeni, qepën s’duhet ta ndani nga vaktet tuaja - Bota Sot
Edhe nëse nuk e pëlqeni, qepën s’duhet ta ndani nga vaktet tuaja

Ushqime

Edhe nëse nuk e pëlqeni, qepën s’duhet ta ndani nga vaktet tuaja

Më: 14 prill 2019 Në ora: 23:52
Foto ilustruese

Sigurisht qepët jo vetëm që i shtojnë shije ushqimit, por ajo është edhe shumë e dobishme për shëndetin.

Arsyet pse nuk duhet ta ndani nga vaktet tuaja qepën.

Qepa është e pasur me sulfur, megjithëse është djegëse ajo ka shumë efekte pozitive për shëndetin.
Ndihmon në parandalimin e qelizave të padëshiruara në trompocide.

Ul nivelin e kolesterolit në gjak dhe triglicerideve dhe ndihmon në forcimin e membranës së qelizave të kuqe. Me përqindjen e sulfurit që ka, qepa mbron zemrën.

Studimet kanë treguar se qepa forcon kockat dhe mund të ketë përfitim të veçantë tek gratë që kalojnë moshën e menopauzës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...