Ushqyerja e vonshme s’ndikon në shtimin e peshës tek fëmijët - Bota Sot
Ushqyerja e vonshme s’ndikon në shtimin e peshës tek fëmijët

Ushqime

Ushqyerja e vonshme s’ndikon në shtimin e peshës tek fëmijët

Më: 19 prill 2019 Në ora: 22:32
Foto ilustruese

Studiuesit në “King’s College” në Londër, nuk kanë gjetur ndonjë lidhje në mes të ngrënit në mbrëmje dhe peshës së tepërt te fëmijët.

Studimet e mëparshme, thoshin se koha në marrjen e ushqimit është e rëndësishme për peshën e trupit, mirëpo kjo ndryshon te fëmijët, transmeton Klan Kosova.

Në studimin e ri janë ekzaminuar shprehitë e të ngrënit të 1620 fëmijëve.

Analizat statistikore të këtyre fëmijëve, kanë treguar se nuk ka rrezik për mbipeshë dhe obezitet nëse fëmijët hanë darkë pas orës tetë të mbrëmje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...