Studim: Përdorimi i placentës për rigjenerimin e zemrës - Bota Sot
Studim: Përdorimi i placentës për rigjenerimin e zemrës

Ushqime

Studim: Përdorimi i placentës për rigjenerimin e zemrës

Më: 22 maj 2019 Në ora: 17:14
Ilustrim

Qelizat burimore të marra nga placentat e nënave mund të shërojnë dëmet e shkaktuara nga sulmi në zemër, kanë treguar hulumtimet e reja.

Në eksperimente ato nxitën organin dështues kur u injektuan në minj, dhe shkencëtarët besojnë se e njëjta gjë ndodh edhe tek njerëzit.

Kjo terapi pioniere mund të mbajë çelësin për rigjenerimin e pjesëve të tjera të trupit – të tilla si veshkat ose mushkëritë.

Gjatë një sulmi në zemër pjesët e organit dëmtohen dhe nuk zëvendësohen, kështu që përmbysja e këtij procesi shihet si gjetje “e shenjtë” e mjekësisë së zemrës.

Aktualisht, njerëzit që kanë sulme në zemër lihen me pjesëza të arrnuara që zgjasin përgjithmonë dhe mund të çojnë në dështim të zemrës dhe përfundimisht vdekje.

Teknikat rigjeneruese duke përdorur qelizat burimore mund të ofrojnë një qasje radikale të re – duke u rritur në mënyrë të drejtpërdrejtë.

Placenta – një membranë komplekse e gjetur midis një nëne dhe fëmijës së saj të palindur – është një burim i pasur i qelizave burimore.

Ato njihen gjithashtu si ‘qeliza master’ pasi janë të afta të kthehen në çdo lloj indi – me potencialin për të trajtuar një gamë të gjerë të sëmundjeve në jetën e mëvonshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...