Përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore që merrni nga konsumi i peshkut - Bota Sot
Përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore që merrni nga konsumi i peshkut

Ushqime

Përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore që merrni nga konsumi i peshkut

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 10:17
Foto ilustrim

Peshku ka vlera të ulëta të yndyrave të ngopura, e lartë në proteina, dhe burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore omega 3.

Acidet yndyrore Omega 3, janë më të rëndësishmet minerale të organizmit, pasi sjellin ekuilibrin ndaj hormoneve, reduktojnë inflamacionin, rregullojnë sheqerin në gjak, parandalojnë koagulimin e gjakut, mbajnë kolesterolin dhe trigliceridet në ekuilibër, lehtësojnë enët e gjakut dhe i japin qelizave elasticitet, transmeton lajmi.net.

Megjithatë, përfitimet pozitive nuk kufizohen vetëm këtu. Ndiqeni listën e plotë të përfitimeve që merrni nga konsumi i këtij mishi:

Përforcon zhvillimin e muskujve.

Zvogëlon gjasat e degjenerimit makular.

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve autoimmune, duke përfshirë diabetin.

Ndihmon në rregullimin e humorit.

Zvogëlon rrezikun e astmës te fëmijët.

Zvogëlon rrezikun e sulmeve dhe goditjeve të zemër.

Nxit zhvillimin e trurit të fëmijëve.

Ndihmon në humbjen e peshës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat