Shalqini, 5 rregulla të thjeshtja për të bërë zgjedhjen më të mirë - Bota Sot
Shalqini, 5 rregulla të thjeshtja për të bërë zgjedhjen më të mirë

Ushqime

Shalqini, 5 rregulla të thjeshtja për të bërë zgjedhjen më të mirë

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 18:51
Ilustrim

Me mbërritjen e verës në tryezën tonë ne gjejmë shumëllojshmërinë më të madhe të frutave të vitit dhe, si mbreti, është padyshim shalqini.

Përveç kësaj, shalqini na ndihmon të plotësojmë sasitë e ujit të humbur me djersën normale të periudhës së verës; por cilin prej tyre duhet të zgjedhim? Falë këtij udhëzuesi të vogël, sapo të jeni në supermarket, do të dini se si të zgjidhni më të ëmblin dhe më të mirin.

1.Zonja shalqi apo zoti shalqi

Jo ne nuk po debatojmë për emrin, por për seksin e frutit: shalqi "grua" ka një formë të rrumbullakët, ndërsa meshkujt janë më ovale. Forma më e rrumbullakët tregon një shije më të shijshme.

2.Shqyrtoni eshtrat e bishtit

Një eshtër e thatë dhe kafe me ngjyrë është padyshim një sinjal se fruti është pjekur mjaftueshëm. Nëse e gjeni atë të gjelbër, do të thotë se fruti është i papjekur dhe se ëmbëlsia e tij nuk ka arritur ende kulmin.

3.Vëreni vendin e verdhë

Vendndodhja e verdhë shpesh e dukshme në shalqi është për shkak të kontaktit të frutave me tokën e ngrohur nga dielli. Një shalqi jo i pjekur mund të njihet nga ngjyra e tij e bardhë, ndërsa një gati për t’u ngrënë ka një ngjyrë të kuqe.

4.Kontrolloni të çarat ngjyrë kafe

A keni vërejtur ato çarje kafe shpesh të gjetura në shalqi? Edhe pse ato nuk janë shumë estetike, ato janë një shenjë e një fruti me shije shumë të mirë: këto pika nuk janë asgjë më shumë se gjurmët e mbetura nga insektet e ndryshme, mjeshtra në njohjen e frutave të pjekura dhe të ëmbla!

5.Pesha është shumë e rëndësishme

Këtu është një dilemë, a janë më të mëdhenjtë apo më të vegjëlit fruta më të mira? Asnjëra prej tyre, masa e duhur është ajo që është në mes: mos e teproni me shalqinjtë që mezi transportohen dhe madje me ato që mund t’i vendosni në xhepin tuaj. Gjithashtu mos harroni se pesha duhet të jetë në proporcion me madhësinë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat