Si të kuptoni nivelin e nitrateve te shalqini në kushtet e shtëpisë

Ushqime

Si të kuptoni nivelin e nitrateve te shalqini në kushtet e shtëpisë

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 21:26
Shalqin

Pas lajmeve të kohëve të fundit për përmbajtjen me tepri të nitrateve te produktet ushqimore, por sidomos frtuta-perimeve, Ish-minisri i Bujqësise Edmond Panariti përmes një statusi në rrjetet sociale këshillon publikun se si mund të kuptohet shalqini, kur ka përmbajtje të lartë të nitrateve. Metoda është shumë e thjeshtë:

Merrni një tas ujë, vendosni në të një thelë shalqini pa fara, dhe pas 10 min, shihni nëse uji është ngjyrosur në ngjyrë rozë ose jo

Sipas Panaritit, nëse uji ka marrë ngjyrë rozë, atëherë ka përmbajtje të lartë të nitrateve dhe nuk duhet konsumuar. Nëse uji mbetet pa ngjyrë, shalqini është në rregull.

“Merrni fatin në doren tuaj! Bejini vete analizat e ushqimit në shtepi! Ka një irritim dhe panik te arsyetuar qytetar për lajmet të cilat qarkullojnë për nivele të larta të nitrateve te bostanoret (shalqi pjeper) . A mundet që te kete teprim dhe pseudo alarm për rrezikun që keto mbetje kimike, krijojnë per shendetin? Me shumë mundesi që po! Kjo sepse te dhenat e analizave vijnë nga individë dhe jo nga institucione! Sepse matjet e nitrateve ne fruta perime, kryen me pajisje te pa kalibruara dhe metoda te pa certifikuara. Kryesisht matjet e nitrateve kryen me pajisjen “Greentest” nje tip “kanoceje” të cilën ata që kanë mundesi e blejnë online në Ebay apo Amazon! Por për sa kohë që AKU dhe ISUV heshtin dhe nuk analizojnë ndotjet në ushqim, eshte plotësisht e ligjshme të ruash veten dhe familjen nga ndotja! Jam i sigurt se mbi 99% e shqiptareve nuk kanë mundesi te blejnë aparatura “on line”, prandaj po ju tregoj se si mundet ti zbuloni nitratet te shalqini, në shtëpi vetëm me një tas me ujë! Ja se si? Merrni nje copë tuli shalqini pa fara dhe futeni ne nje tas me uje. Lereni per 10 minuta! Nese uji ngjyroset ne rozë atehere shalqini ka nivele te larta nitratesh. Nese uji mbetet pa ngjyre, shalqini eshte ne rregull. Po keshtu, nese copa lundron ne sipërfaqe dhe nuk fundoset, shalqini eshte ok…. Edhe njehere keto janë masa vetëmbrojtjeje qytetare te cilat nuk zevendsojne analizat zyrtare, por eshte më mire se te rrish duarkryq dhe te ankohesh”, shkruan Panariti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat