Obezët konsumojnë 140 miliardë tonë ushqime - Bota Sot
Obezët konsumojnë 140 miliardë tonë ushqime

Ushqime

Obezët konsumojnë 140 miliardë tonë ushqime

Më: 1 shtator 2019 Në ora: 15:58
Foto ilustrim

Pesha e ushqimit që njerëzimi konsumon më shumë dhe që bën që burrat dhe gratë të bëhen obezë arrin në 140 miliardë tonë, sipas studimit të universitetit italian të Teramos, që u botua në revistën shkencore ”Frontiers in Nutrition”.

Për të arritur në këto përfundime studiuesit Mauro Serafini, Carla Di Mattia dhe Elisabetta Toti filluan nga të dhënat e publikuara nga FAO për sasitë e secilit produkt të konsumuar nga rajonet gjeografike.

Përllogaritjet bazohen në disponueshmërinë kombëtare të lëndëve të para ushqimore kryesore dhe duke marrë parasysh numrin e personave me indeks të masës trupore më të lartë se 21,7.

“Është e rëndësishme të veprohet ndaj njerëzve. Nëse bëhen obezë ose hanë shumë, ata dëmtojnë planetin”, shpjegon Serafini, profesor në universitetin e Abrucos.

Ndër rajonet që FAO i etiketon si më të prekur nga pesha e ushqimit janë Evropa, Amerika e Veriut dhe Oqeania.

Sipas OBSH-së ka rreth dy miliardë njerëz në mbarë botën që janë mbipeshë, ndërsa në planet rreth 600 milion njerëz janë obezë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...