Bëni kujdes, këto 20 ushqime nuk duhen ruajtur në frigorifer

Ushqime

Bëni kujdes, këto 20 ushqime nuk duhen ruajtur në frigorifer

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 13:45
Ilustrim

Ruajtja e ushqimit në frigorifer është një mënyrë e mirë për ta mbajtur atë të freskët: temperatura e duhur është 5 °, edhe nëse nuk mbetet konstante në të gjithë frigoriferin.

Pika më e ftohtë është rafti i poshtëm, ideal për mbajtjen e mishit dhe peshkut të freskët, ndërsa pika më e nxehtë është ndarja në derë, ku zakonisht vendosim shishe dhe të gjitha ato ushqime që kanë nevojë vetëm për ftohje të lehtë.

Sidoqoftë, ka disa ushqime që thjesht nuk futen në frigorifer, por duhen mbajtur në qilar sepse prishen nga temperaturat e ulëta dhe humbasin disa veti të rëndësishme ose mund të bëhen të dëmshme.

Pra, le të shohim se cilat janë ato ushqime që dëmtohen nga temperaturat e ulëta dhe se është më mirë t’i mbash në vendet e thata dhe të errëta për t’i bërë ato të zgjasin më gjatë.

20 ushqimet që nuk duhen mbajtur në frigorifer

Tani le të shohim se cilat ushqime mbahen më mirë në qilar apo në një vend të freskët dhe të thatë larg dritës.

Kafja duhet të ruhet në një vend të freskët dhe të errët. Në frigorifer humbet aromën e saj dhe thith aromat e ushqimeve të tjera të ruajtura.

Domatet ndalojnë të piqen dhe, nëse lihen për një kohë të gjatë, ato nuk bëhen me myk, por ato bëhen gjithnjë e më shumë të qullta.

Avokado në frigorifer nuk piqet dhe rrezikon të humbasë shijen e saj. Gjëja më e mirë është ta mbyllni në një qese me një mollë dhe një banane.

Frutat në frigorifer kalbet shpejt. Më mirë vendosini në një shportë.

Borzilok në frigorifer. Mënyra më e mirë për ta mbajtur atë është ta vendosni në një filxhan ujë ose ta ngrini.

Patatet duhet të mbahen në një vend të freskët, sepse nëse vendosen në frigorifer bëhen të ëmbla. Në fakt, i ftohti e shndërron niseshten në sheqer.

Kungulli, veçanërisht ai me lëkurën më të trashë, vendoset më së miri në qilar, ku mund të zgjasë deri në dy muaj.

Qepa në frigorifer humbet lagështinë dhe mykun e saj karakteristik. Prandaj duhet të ruhet në temperaturën e dhomës.

E njëjta gjë është e vërtetë për hudhrën, e cila zbutet në frigorifer.

Bukë, nëse është e freskët, duhet të konsumohet gjatë ditës ose, nëse doni ta mbani atë, duhet ta ngrini.

Bananet duhet të mbahen në ajër të hapur, ose të varen në një vend në kuzhinë përndryshe ato humbasin aromën e tyre karakteristike dhe kalben së pari.

Mollët, dardhat dhe kajsitë mund të mbahen në një shportë, në qilar, deri në një javë, pa pasur nevojë për frigorifer.

Agrumet duhet të mbahen në temperaturën e dhomës, në frigorifer ato fitojnë një shije të hidhur. Përjashtimi i vetëm? Limoni.

Mjalti duhet të mbahet i mbyllur fort në dollap: mund të kristalizohet në frigorifer.

Salcat pikante mund të mbahen jashtë frigoriferit deri në 3 vjet.

Ketchup dhe mustardë mund të mbahen në qilar për një muaj sepse, acidet që përmbajnë brenda, nuk lejojnë zhvillimin e baktereve.

Ëmbëlsirat, nëse ato janë të mbuluara me krem ​​ ​​ose gjalpë, mund të qëndrojnë jashtë frigoriferit deri në 3 ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat