Ushqimet që i duhen tryezës suaj për një sistem imunitar të fortë - Bota Sot
Ushqimet që i duhen tryezës suaj për një sistem imunitar të fortë

Ushqime

Ushqimet që i duhen tryezës suaj për një sistem imunitar të fortë

Më: 19 shkurt 2020 Në ora: 13:31
Ilustrim

Hulumtimet kanë treguar tashmë që 90% e brazilianëve ndjekin një dietë të varfër me lëndë ushqyese dhe me shumë kalori, e cila, pasi përfshin pak fruta dhe perime, është larg nga rekomandimi i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH).

Rëndësia e një diete të ekuilibruar garanton një funksionim të mirë të trupit dhe parandalon sëmundje serioze si kanceri, hipertensioni, kolesterol të lartë, me pak fjalë, ai mbron shëndetin tonë në tërësi.

Por ushqimi i dobët gjithashtu ndërhyn në kushtet më të thjeshta, siç është ftohja. Sidoqoftë, e gjithë kjo mund të shmanget përmes një diete të pasur në menunë e përditshme.

Sekreti është të konsumosh ushqime që forcojnë sistemin imunitar, në mënyrë që bakteret dhe mikrobet të mos jenë në gjendje të shkaktojnë sëmundje të zakonshme të cilat, megjithëse nuk janë serioze, mund të zvogëlojnë aftësinë tonë.

Ushqimet e mëposhtme forcojnë sistemin tuaj imunitar: asparagus, hudhra qepë, fasule, tërshëra, rrepa, mollë, banane, kivi, kos, djathë.

Këto ushqime forcojnë sistemin imunitar dhe, sipas ekspertëve, ushqejnë bakteret e mira të pranishme në zorrë. Mjeku gjithashtu rekomandon uljen e ushqimeve yndyrore dhe sheqernave të përpunuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat