Tri ushqime për të luftuar artritin

Ushqime

Tri ushqime për të luftuar artritin

Më: 28 prill 2020 Në ora: 15:34
Foto ilustrim

Hulumtimet tregojnë se ushqime të ndryshme luajnë një rol në inflamacionin e artritit.

Ushqimet që janë të pasura me lëndë ushqyese, minerale dhe antioksidantë mund të ndihmojnë në neutralizimin e inflamacionit RA dhe lehtësimin e simptomave.

Një nga ushqimet që rekomandohet më shpesh për simptomën dhe uljen e inflamacionit është shega.

Shega

Shega është e ulët në yndyrë, kolesterol dhe natrium, dhe është e pasur me lëndë ushqyese, minerale dhe antioksidantë. Antioksidantët në farat e rubinit të këtij fruti ekzotik neutralizojnë radikalet e lira që mund të shkaktojnë inflamacion dhe të përkeqësojnë dhimbjet e nyjeve.

Shafrani i Indisë

Curcuminoids, përbërësit aktivë në këtë erëz indian, fikin proteinën inflamatore NF-kappaB në nyje. Studimet e kafshëve kanë treguar që shafrani i Indisë ka aftësinë të ndihmojë në parandalimin e artritit reumatoid.

Hudhra

Hudhra e thërrmuar lëshon allicin enzimë (përgjegjëse për erën karakteristike të kësaj barishte), e cila funksionon si një agjent antibakterial dhe anti-inflamator në trup duke frenuar formimin e prostaglandinave inflamatore (krijuar nga acidet yndyrore).

Këshillë: Lëreni hudhrën e copëtuar të ulet për 15 minuta përpara se ta shtoni në pjatën tuaj në mënyrë që enzimat e saj aktive të arrijnë forcën e tyre të plotë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat