30 ushqimet më të mira për të pasur energji gjatë gjithë ditës

Ushqime

30 ushqimet më të mira për të pasur energji gjatë gjithë ditës

Më: 16 maj 2020 Në ora: 16:04
Foto ilustrim

Shmangni pafuqinë e pasdites me këto super-ushqime që nxisin energji. Nëse mezi mbani sytë hapur gjatë ditës së punës ose keni kohë që jeni të pafuqishëm në pasdite, duhet të rishikoni dietën me të cilën ushqeheni. Në vend që të merrni një pije me sheqer, ose një filxhan kafe, merrni ushqime të pasura më vlera ushqyese që ju sigurojnë energji gjatë gjithë ditës.

Ushqimet e pasura me karbohidrate komplekse dhe proteina janë zgjedhjet më të mira për energji gjatë gjithë ditës, sipas dietistëve të regjistruar dhe ekspertëve të ushqimit. Qëllimi është që të mbani qëndrueshmërinë e sheqerit në gjak dhe t’i shmangni ato rritjet drastike dhe uljet që do t’ju bëjnë të ndiheni të uritur dhe të ngadaltë. Pra, merrni këto ushqime dhe ruani energjinë tuaj.

Gjizë

Salmon

Tërshërë të bluar

Kos grek

Bajame

Qiqra të pjekura

Ton peshku me bukë gruri

Çaj matsha

Çokollatë e zezë

Bukë gruri me gjizë

Avokado

Vezë

Patate të ëmbla

Quinoa

Arra

Uji

Pjepër

Përzierje frutash të thata

Smoothie

Oriz kaf

Pite me miell gruri dhe humus

Banane

Spinaq

Fasule

Djathë dhe mollë

Thjerrëza

Maca ( bimë peruje, e ngjashme me arrën)

Bizele

Ëmbëlsirë me oriz dhe gjalpë

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat