Kur keni dhimbje koke, hani këto ushqime

Ushqime

Kur keni dhimbje koke, hani këto ushqime

Më: 21 maj 2020 Në ora: 14:41
Ilustrim

Dhimbja e kokës është një gjendje e pakëndshme të cilën e përjeton çdo i rritur së paku një herë. 

Mund të ketë arsye të ndryshme: shtypja e gjakut, dehidratimi, trauma, ekspozim i gjatë në të ftohtë. herë pas here është normale që të keni dhimbje të tilla, por nëse është bërë pjesë e pandashme e jetës, atëherë është një gjendje serioze e cila duhet trajtuar.

Më poshtë u sjellim disa ushqime që ndihmojnë në largimin e dhimbjes së kokës:

Çokolata e zezë- përmban sasi të lartë magnezi, që ndikon në relaksimin e trurit dhe përmirëson gjumin.

Karota dhe patatet- përmbajnë beta karotinë dhe lëndë të tjera ushqyese.

Uji- shumë njerëz nuk pinë mjaftueshëm ujë, dehidratimi është një nga arsyet kryesore të dhimbjes së kokës. Po ashtu duhet të përfshini portokallin, perimet e gjelbra dhe orizin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat